Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată presidency. ro/Nicușor Dan a anunțat decizia momentului după negocierile de marți Președintele Nicușor Dan a transmis un mesaj la finalul consultărilor de la Palatul Cotroceni pentru formarea unui nou Guvern.

Șeful statului a vorbit despre urgență și guvern minoritar. Mesajul a fost transmis pe rețeaua X. Nicușor Dan a precizat că toate discuțiile merg spre ideea unui guvern minoritar.

„Astăzi am avut consultări cu partidele și grupurile parlamentare pentru a identifica o soluție pentru deblocarea crizei politice în care ne aflăm. Opțiunea care pare să prindă contur este cea a unui guvern politic minoritar, care s-ar baza pe un acord de susținere parlamentară pre-convenit”, a precizat Nicușor Dan. Președintele statului le-a cerut reprezentanților partidelor politice să discute și să ia rapid o decizie.

„Prin urmare, invit partidele parlamentare să înceapă discuțiile pentru semnarea acestui acord parlamentar și, ulterior, să-mi facă propuneri pentru formula unui guvern minoritar, susținut în conformitate cu acest acord. Întregul proces trebuie să se desfășoare într-un ritm accelerat, deoarece urgența instalării unui guvern funcțional și stabil este majoră”, a precizat Nicușor Dan. După adoptarea moțiunii de cenzură care a vizat Guvernul Bolojan, președintele Nicușor Dan a inițiat mai multe consultări cu partidele și grupurile parlamentare.

Inițial, președintele l-a desemnat pe Eugen Tomac să formeze guvernul dar acesta și-a depus mandatul deoarece nu a reușit să coaguleze o majoritate parlamentară. Adrian Veștea a fost a doua propunere. Deși a provocat o ruptură în PNL, desemnarea nu a avut finalitate deoarece Guvernul Veștea nu a trecut de votul de învestitură din Parlament.

Citește pe Antena3. ro Culisele „cutremurului Veștea” şi misterul celor 44 de voturi lipsă. Surse: Bolojan votează PSD „cu mâna la nas”, USR refuză &times Citește pe LongevityMagazine.

ro De ce pierderea excesivă de grăsime poate fi la fel de periculoasă ca obezitatea Citește pe Fanatik. ro Clubul din România a intrat în insolvență, dar transferă jucători de la Steaua!

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *