Persoanele cu diabet aleg frecvent alimente și băuturi fără zahăr pentru a-și controla glicemia, însă reacția organismului la îndulcitorii artificiali diferă de la un pacient la altul. Medicul diabetolog Sorina Ispas explică de ce microbiomul intestinal, genetica, tipul de îndulcitor folosit și chiar alte ingrediente ascunse în produsele „fără zahăr” pot influența nivelul glicemiei.

Citește [] © G4Media. ro .

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *