Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Liderul USR l-a criticat pe Veștea și pentru apropierea față de PSD Ministrul interimar al Economiei, Irineu Darău, a lansat un atac dur la adresa Guvernului propus de Adrian Veștea, acuzând că a încercat să formeze o majoritate parlamentară „a tot ceea ce este mai rău în politica românească”. Ministrul Darău a lansat atacuri dure la adresa lui Adrian Veștea și a susținătorilor politici.

În încercarea de formare a unui guvern, Veștea s-a bazat pe susținerea Partidului Social Democrat și s-a arătat deschis și pentru susținerea din partea AUR. Luni seara, înainte de vot a mers chiar la sediul partidului condus de George Simion pentru discuții privind planul de guvernare și o eventuală susținere la votul din plenul reunit. â „Ați încercat cu disperare o coalizare a tot ceea ce este mai rău în politica românească.

Forțele antireforme, forțele corupte, forțele antidemocratic, forțele pro rusești. Încercați o restaurația un regim fesenisto-securist, prorus, retrograd, corupt, risipitor, izolaționist. Vreți să ne duceți la pieire”, atacă Darău.

Liderul USR l-a criticat pe Veștea și pentru apropierea față de PSD: „Ați ajuns un fost liberal, să continuați linia Iliescu-Năstase-Ponta-Dragnea-Ciolacu. Să vă fie rușine”. „Nu este un guvern acesta.

Este o caricatură politică, plină de aranjamente de culise, plină de trădări și făcută doar cu interesul pentru funcții și compromisuri. Nu doriți reforme, nu este nimic onest în demersul dumneavoastră. Mi-e rușine de rușinea dumneavoastră”, continuă Darău atacul.

„Așa arată un trădător, așa arată un iliberal, așa arată un fripturist, așa arată definiția corupției morale”, conchide ministrul.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *