Screenshot

Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Articole » George Simion susține că un consilier prezidențial l-a sunat în seara votului din Parlament pentru guvernul Veștea / A sunat la 9:15 și a zis „ E un lucru bun ca voi să votați”/ Președintele României nu are cunoștință despre convorbirea la care face referire domnul Simion, a transmis Administrația Prezidențială George Simion susține că un consilier prezidențial l-a sunat în seara votului din Parlament pentru guvernul Veștea / A sunat la 9:15 și a zis „ E un lucru bun ca voi să votați”/ Președintele României nu are cunoștință despre convorbirea la care face referire domnul Simion, a transmis Administrația Prezidențială 24 iun. 2026 • 4185 Teodora Stroe • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Captură Gândul. ro Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Președintele AUR, George Simion susține că luni, în seara votului din Parlament, pentru guvernul Veștea, a fost sunat de un consilier prezidenția la ora 21:15 care i-ar fi zis „ E un lucru bun ca voi să votați”.

Declarația a fost făcută într-o emisiunea Marius Tucă Show de la Gandul. ro. Administrația Prezidențială a negat, într-un comunicat transmis pentru G4Media, că președintele ar fi mandatat vreun consilier să discute cu George Simion.

Cu câteva ore întainte de votul din Parlament, după ce George Simion l-a chemat pe premierul desemnat Adrian Veștea la sediul AUR pentru discuții, liderul AUR a dat un ultimatum președintelui Nicușor Dan. Simion a declarat că AUR nu va lua în calcul susținerea Guvernului dacă nu primește până la ora 21:30 „clarificări” din partea președintelui. El a invocat declarațiile făcute anterior de Nicușor Dan, potrivit cărora nu ar fi fost de acord cu un guvern care să includă AUR sau să depindă de voturile AUR.

George Simion a povestit, în emisiunea de la Gandul. ro, ce s-a întâmplat în ziua de dinainte și în seara votului. „Pe tot parcursul zilei de luni, de duminică seara și pe tot parcursul zilei de luni, până am ieșit în conferința de presă, am primit zeci de telefoane din partea unor oameni care pretindeau că sunt conectați la sferele de putere, la palatele Cotroceni, Victoria și așa mai departe, în care ni se spunea: «Nicușor vrea ca voi să votați acest guvern».

Și am ieșit, în mod cinstit și public. (…. ) Ne-au sunat mai mulți oameni importanți.

(…) Nu din partea lui ( Nicușor Dan, n. red), care spuneau că, gata, este așa, că noi suntem incluși în arhitectura puterii de stat. Eu aveam alte date.

Cred și sunt convins că datele mele erau bune, nu ceea ce mi se spunea mie la telefon. (…) Voia votul pe degeaba, ca să zic așa, fără ca AUR să fie parte a guvernării, fără ca AUR să fie parte a puterii. Ori asta nu se poate întâmpla.

Pentru că eu nu sunt întors cu cheița, nu sunt de la păduri. (…) M-a sunat un consilier prezidențial. (…) M-a sunat, la 9:15 minute, dar nu a confirmat în vreun fel că Nicușor Dan este de acord ca noi să fim parte a puterii.

(…) E un lucru bun ca voi să votați ”, i-ar fi spus consilierul prezidențial. „Și după aia vine Sorin Grindeanu și, în mod mincinos, îi zice lui Gigi Becali – Simion i-a promis preșdintelui”, a mai spus George Simion. George Simion nu a precizat ce consilier prezidențial l-a sunat luni seara și nici moderatul emisiunii nu l-a întrebat.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *