Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Heptaț/Simion dezvăluie negocierile din culise Președintele AUR, George Simion, a dezvăluit miercuri că în decursul zilei de luni a fost supus unei presiuni considerabile din partea unor „persoane conectate la sferele de putere”, car i-au transmis că dorința Administrației Prezidențiale este ca AUR să susțină la vot Guvernul propus de Adrian Veș George Simion a afirmat că, pe parcursul zilei în care a avut loc votul de învestire a Guvernului Adrian Veștea, a fost contactat de mai multe persoane care susțineu că sunt apropiate de polii de putere ai statului român. „Pe tot parcursul zilei de luni, până am ieșit în conferința de presă, am primit zeci de telefoane din partea unor oameni care pretindeau că sunt conectați la sferele de putere, la palatele Cotroceni, Victoriei și așa mai departe, în care mi se spunea Nicușor vrea ca voi să votați acest guvern”, a afirmat George Simion , la Marius Tucă Show, găzduit de Gândul.

Acesta a afirmat că persoanele care voiau să obțină sprijinul AUR pentru guvernul propus de liberalul Adrian Veștea, sugerau că AUR ar putea fi inclus în „arhitectura puterii de stat”. „Ne-au sunat mai mulți oameni, importanti. Care spuneau că gata, este așa, că noi suntem incluși în arhitectura puterii de stat.

Votul îl voiau, dar voia votul pe degeaba, ca să zic așa, fără ca AUR să fie partea guvernării, fără ca AUR să fie partea puterii”, a precizat liderul AUR. Simion a mai afirmat că a fost contactat și de un consilier prezidențial în dimineața zilei votului, însă a precizat că acesta nu i-ar fi confirmat că președintele Nicușor Dan susține intrarea AUR la guvernare. „ M-a sunat un consilier prezidențial.

M-a sunat. La 21:15. Dar nu a validat în vreun fel că Nicușor Dan este de acord ca noi să fim parte”, a mai dezvăluit liderul AUR.

În cursul zilei de luni, George Simion a condiționat o eventuală susținere față de propunerea Veștea de o discuție cu fostul premier desemnat și de clarificări aduse de președintele Dan privind poziția sa față de AUR. Acesta s-a întâlnit cu Adrian Veștea, însă în cadrul ședinței de învestire a Guvernului, acesta a părăsit sala alături de parlamentarii AUR, declarând: „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători ne ridicăm în picioare, părăsim această sală”. Guvernul Veștea nu a primit votul de învestire Au fost exprimate 212 voturi, dintre care 189 „pentru” și 23 „împotrivă”.

Pentru învestirea Guvernului erau necesare 233 de voturi.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *