Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Articole » Deputatul PNL Gigel Știrbu îi cere lui Nicușor Dan să răspundă la afirmația lui George Simion că un consilier prezidențial l-ar fi sunat în seara votului pentru guvernul Veștea / „Românii au dreptul să știe” Deputatul PNL Gigel Știrbu îi cere lui Nicușor Dan să răspundă la afirmația lui George Simion că un consilier prezidențial l-ar fi sunat în seara votului pentru guvernul Veștea / „Românii au dreptul să știe” 24 iun. 2026 Teodora Stroe • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Deputatul PNL Gigel Știrbu i-a cerut președintelui României să răspundă afirmațiilor lui George Simion. Liderul AUR a afirmat, miercuri seara, la Marius Tucă Show, că în seara votului din Parlament pe guvernul Veștea ar fi fost sunat de un consilier prezidențial, la ora 21:15, care i-ar fi spus „că ar fi bine să voteze”.

Simion nu a precizat niciun nume. „George Simion susține că, în seara votului pentru Guvernul Veștea, un consilier prezidențial l-ar fi contactat și i-ar fi transmis că ar fi bine ca AUR să voteze guvernul. Dacă această afirmație este adevărată, atunci avem o problemă uriașă de credibilitate publică”, adaugă el.

„De un an de zile, președintele Nicușor Dan și-a construit discursul pe ideea că nu acceptă sub nicio formă o formulă de guvernare care să depindă de AUR. Românii au auzit în repetate rânduri că AUR reprezintă o linie roșie. Și totuși, în ziua votului, Adrian Veștea a ajuns la sediul AUR pentru a negocia și a solicita sprijinul acestei formațiuni.

Un gest care nu poate fi trecut cu vederea și care ridică întrebări legitime”, spune în continuare Știrbu. „Cine a autorizat această abordare? A fost o inițiativă individuală?

A existat acordul Palatului Cotroceni? Sau asistăm la o situație în care oamenii din jurul președintelui acționează în contradicție cu mesajele publice ale acestuia? Românii au dreptul să știe”, adaugă el.

Pentru că există doar două variante, consideră deputalul PNL. „Prima: declarațiile făcute până acum despre imposibilitatea unei colaborări cu AUR au fost doar vorbe frumoase pentru televizor, iar în spatele ușilor închise se negocia exact contrariul. A doua: un consilier prezidențial și-a permis să acționeze în numele președintelui fără mandat și fără respect pentru pozițiile exprimate public de șeful statului”.

În ambele situații, explicații sunt obligatorii, consideră Gigel Știrbu. „Dacă afirmația lui George Simion este falsă, atunci președinția trebuie să o dezmintă categoric. Dacă afirmația este adevărată, atunci acel consilier trebuie să plece imediat din funcție”, adaugă el.

„Iar dacă nimeni nu pleacă și nimeni nu explică nimic, concluzia pe care românii o vor trage este una simplă: că între discursul public și negocierile reale există o diferență uriașă. Politica nu poate funcționa pe două limbi. Una pentru cetățeni și alta pentru negocierile din culise.

În fața unei asemenea acuzații, tăcerea nu este o soluție. Tăcerea devine răspuns”, încheie Gigel Știrbu postarea. Despre declarațiile lui George Simion, G4Media a scris aici.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *