Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Toate școlile trec exclusiv la catalogul electronic Toate școlile de stat și private din România vor fi obligate să implementeze catalogul electronic, începând cu anul școlar 2027-2028, în cadrul unui sistem național digital coordonat de Ministerul Educației, potrivit unui proiect de lege semnat de peste 80 de deputați și senatori și depus recent la Parlament. Inițiatorii susțin că măsura va oferi acces în timp real la informațiile despre situația școlară a elevilor și va pune capăt „birocrației analogice” care domină încă școlile românești.
Cu toate acestea, va fi păstrată și „varianta pe hârtie” ca variantă de siguranţă „în cazul unor disfuncţionalități ale sistemului digital”. Conform estimărilor autorilor, statul ar urma să aloce aproximativ 165 de milioane de lei anual pentru finanțarea serviciilor de catalog electronic . Proiectul legislativ „pentru finanțarea și implementarea sistemului informatic de gestionare a situației școlare (Catalogul Electronic) în învățământul preuniversitar”, pus pe masa senatorilor săptămâna trecută, este inițiat de senatoarea PSD Carmen Orban și semnat și de alți 85 de parlamentari, majoritatea PSD și AUR, dar și de la UDMR și PNL.
Potrivit inițiatorilor, Ministerul Educației a stabilit deja standardele tehnice și a permis utilizarea catalogului electronic la nivel național, fără limitarea la programe-pilot, prin ordinele emise în 2023 și 2024. Cu toate acestea, folosirea lui a rămas opțională. Datele prezentate în expunerea de motive arată că, în anul școlar 2024-2025, doar 1.
897 de școli utilizau astfel de soluții digitale, în condițiile în care România are aproximativ 7. 160 de unități de învățământ preuniversitar și circa 2,75 milioane de elevi. Prin urmare, actualul sistem educațional funcționează „într-o stare hibridă, ineficientă, în care birocrația analogică coexistă cu soluții digitale validate”, susțin autorii proiectului.
Mai mult, în expunerea de motive se arată că școlile sunt încă blocate în mecanisme administrative depășite, iar profesorii și directorii petrec prea mult timp completând documente și raportări în loc să se concentreze pe procesul educațional. „Timpul este consumat pe hârtie, nu pe management educațional”, susțin autorii documentului. Concret, proiectul stabilește că, din toamna anului viitor, toate unitățile de învățământ preuniversitar, de stat și private, vor fi obligate să implementeze și să utilizeze catalogul electronic ca instrument principal pentru evidența notelor, absențelor și progresului școlar.
„Catalogul electronic devine obligatoriu pentru toate unităţile de învăţământ preuniversitar de stat şi particular din România începând cu anul şcolar 2027-2028”, stipulează proiectul de lege. Totuși, documentul nu elimină complet catalogul clasic. De la 1 septembrie 2027, registrele pe hârtie vor fi păstrate în paralel cu cele digitale, ca „variantă de siguranță” și document de referință în cazul unor probleme tehnice ale sistemului electronic.
Această prevedere arată că inițiatorii recunosc implicit riscul unor disfuncționalități informatice – probleme resimțite din plin de pacienți și medici, spre exemplu, după implementarea sistemului informatic din sistemul sanitar – și că autoritățile din România nu sunt încă pregătite să renunțe complet la suportul fizic. O altă prevedere importantă a proiectului legislativ este că statul nu va crea un catalog electronic unic și obligatoriu pentru toate școlile. Modelul propus funcționează după principiul utilizat în sistemul „implementat de guvern cu succes prin e-Factura”.
Adică, Ministerul Educației va dezvolta o platformă centrală națională și o interfaţă tehnică ce va permite interoperabilitatea între sistemele informatice, prin care toate aplicațiile private de catalog electronic vor transmite date către stat.