Comisia Europeană estimează că veniturile bugetare ale României vor atinge vârful ultimilor ani în 2026. În paralel, costul datoriei publice ar urma să se dubleze faţă de perioada 2021-2022.

Ediţia din 25 iunie a emisiunii ZF Deschiderea de Astăzi l-a avut invitat pe Marius Alexe, antreprenor şi in­ves­titor la Bursa de Valori Bucureşti, care a discutat despre relaţia dintre BVB şi economie, unde puterea de cum­părare continuă să scadă, dina­mica recentă a pieţei de capital, evo­luţia sectorului agricol şi planuri de viitor. „Când zicem bursa din România ne referim la indicele BET, constituit în principal din bănci şi companii energetice, care au mers foarte bine. Bursa a putut să meargă bine deoa­rece banii care au creat deficitul bu­ge­tar au intrat în consum.

Avem o criză locală, indusă de deficitul buge­tar, pe care o plătim cu toţii“, spune el. Analizând piaţa principală de la BVB, investitorul o caracterizează ca fiind decuplată de economie şi semnalează că deciziile sunt ghidate mai degrabă de emoţii, în condiţiile în care criza politică, contracţia econo­mică şi tensiunile geopolitice actuale nu oferă premisele necesare pentru a susţine o creştere a cotaţiilor bursiere. Totuşi, piaţa se îndreaptă spre o apreciere de 30% de la început de an prin indicele principal BET.

„România se reformează doar în crize, am mai văzut asta. Cred că în doi-trei ani vom avea o ţară mult mai bună decât avem astăzi. Toate măsurile pe care le-am amânat vor fi necesare de acum încolo, deoarece creditorii externi nu mai au încredere în noi“, adaugă Marius Alexe.

Conform Comisiei Europene, veniturile bugetare vor atinge un record de 36,7% din PIB în 2026, după majorările de TVA şi accize. Corecţia ar reduce deficitul la 6,2% din PIB, însă România va păstra unul dintre cele mai mari deficite din Uniunea Europeană. Bruxellesul avertizează că situaţia fiscală rămâne extrem de fragilă: datoria publică va depăşi 60% din PIB în 2026, presiunea fiind accentuată de creşterea dobânzilor la 3% din PIB.

Practic, costul datoriei publice ar urma să se dubleze în această perioadă prin comparaţie cu intervalul 2021-2022. „Nu am o explicaţie (pentru evoluţia BVB – n. r.

). Am mai discutat şi cu manageri de fonduri şi pot spune că poate se datorează inflaţiei şi creşterii bursei americane, dar mi se pare că nu se mai merge pe fundamente“, mai spune investitorul. Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto și/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.

zf. ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor.

Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină .

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *