Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Articole » Val de atacuri ale reprezentanților PSD împotriva lui Ilie Bolojan după ce Nicușor Dan a dat vina pe liderul PNL pentru blocajul politic Val de atacuri ale reprezentanților PSD împotriva lui Ilie Bolojan după ce Nicușor Dan a dat vina pe liderul PNL pentru blocajul politic 26 iun. 2026 Maia Ungureanu • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul O serie de reprezentanți PSD începând cu Claudiu Manda și Sorin Grindeanu au ieșit vineri seara cu atacuri la adresa lui Ilie Bolojan, acuzându-l că minte, după ce președintele Nicușor Dan a dat vina pe liderul PNL pentru blocajul politic, acuzându-l că s-a răzgândit. Primul lider PSD care a ieșit cu atacul la Bolojan a fost Claudiu Manda , urmat de Sorin Grindeanu .
După cei doi, un val de reacții au venit din PSD. Iată câteva: Adrian Câciu , care distribuie și declarația lui Nicușor Dan: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români, îl MINTE pe Președintele României și sfidează pur și simplu orice elementar bun-simț politic! Declarația Președintelui Dan este clară: Bolojan a mințit și face orice să se agațe de putere!
Am spus că Bolojan este un mitoman politic! Acum lucrurile devin evidente: nu și-a mintit doar partenerii politici ci și pe Președinte! Adică își bate joc de România!
Ăsta este Bolojan! ” „Domnule Bolojan, Astăzi nu vă scriu ca fost ministru și nici ca politician. Vă scriu ca un om care a stat cu dumneavoastră la aceeași masă.
Care a făcut parte din același Guvern. Care știe cât de grea este responsabilitatea unei decizii și cât de mare este presiunea de a conduce o țară. Și tocmai pentru că știu toate acestea, vă întreb: Când ați ascultat ultima dată un om care nu v-a cerut o funcție, ci doar o șansă?
Când ați mers printre oamenii care nu vă cer explicații economice, ci doar siguranța că mâine va fi puțin mai bine decât ieri? Când ați privit România fără hărți politice, fără procente și fără calcule? Noi nu am fost trimiși aici ca să câștigăm negocieri.
Noi am fost trimiși aici să câștigăm încrederea oamenilor și sǎ facem bine! România nu se degradează doar din lipsă de bani. România se degradează atunci când oamenii nu se mai simt reprezentați.
Se degradează atunci când ambițiile ajung mai importante decât responsabilitatea. Se degradează atunci când calculele făcute între birouri și între ambasade ajung să cântărească mai mult decât vocea celor care muncesc, plătesc taxe și speră că această țară mai are un drum. Domnule Bolojan, opriți-vă o clipă!
Lăsați rapoartele. Lăsați strategiile. Lăsați pentru câteva ore toate negocierile.
Nu este prea târziu să alegem oamenii înaintea calculelor politice. 🤝 Încrederea ne face bine! ” „Nu poți găși soluții cu cineva care nu-și ține cuvântul!
Dl. Bolojan a încercat să-și construiască imaginea unui om serios, care își respectă cuvântul. Astăzi se dovedește a fi doar un mincinos.
Este un om care nu respectă înțelegerile făcute, iar privilegiile pe care le critică atât de vehement în public sunt tocmai cele de care nu se poate desprinde. De fiecare dată când PSD a făcut un compromis pentru a debloca criza politică și a instala un guvern cât mai repede, Ilie Bolojan s-a răzgândit, prelungind intenționat această criză. A spus da unui guvern tehnocrat și apoi s-a răzgândit.