Prezența ursului a fost semnalată în jurul orei 11. 50, printr-un apel la 112.
Acesta se afla în curtea Spitalului Sf. Constantin din Brașov. Echipa de intervenție deplasată la fața locului a folosit mijloace acustice și luminoase pentru a îndepărta ursul, dar acesta nu a răspuns.
Ursul era în containerul de deșeuri din incinta spitalului. S-a luat decizia împușcării, care a fost pusă în aplicare de reprezentanții fondului cinegetic. Specailiștii susțin că este vorba de o uroaică de 2-3 ani, a cărei prezență a mai fost semnalată în cimitirul din Noua.