Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. Tarr spune direct că discuțiile politicoase purtate cu politicienii maghiari din străinătate nu înseamnă că investigațiile privind abuzul de putere și modul în care s-au alocat banii din bugetul Ungariei nu vor continua, invocând chiar o „rețea interlopă”, de oameni loiali vechiului regim de putere care au primit forinți din impozitele maghiarilor pe care i-au folosit să-și consolideze propria putere „Faptul că vorbim politicos cu politicienii maghiari din străinătate nu înseamnă că nu vom investiga alocările de fonduri publice dincolo de granițe și cazurile de abuz de putere. Fiecare subvenție cheltuită în mod ilegal va avea consecințe.
La fel ca în cazul situației din Ungaria, se poate presupune că oligarhii, aventurierii și personalitățile din lumea interlopă loiale regimului Orbán au avut acces la sume mari de forinți proveniți din impozitele maghiarilor – pe care le-au putut folosi pentru a-și consolida propria putere, în detrimentul intereselor comunităților maghiare locale”, a afirmat Tarr pe o rețea socială. Acesta subliniază că premierul Péter Magyar s-a întâlnit, după alegeri, cu reprezentanții politici ai comunităților maghiare din afara granițelor. „În urma acestor întâlniri, am publicat o declarație clară prin care am anunțat că – având în vedere anomaliile din utilizarea fondurilor publice din cadrul sistemului anterior, precum și nenumăratele forme de influențare politică – vom investiga modul în care au fost utilizate subvențiile acordate comunităților în ultimii 10 ani”, spune ministrul Zoltán Tarr.
Oficialul maghiar mai subliniază că modul de acordare a subvențiilor relevă probleme fundamentale și invocă începutul anului 2026, când a început campania electorală, respectiv în lunile de până în aprilie, când din fondurile disponibile s-au transferat 6 miliarde de forinți către academiile de fotbal din țările vecine, pe baza unor cereri individuale, în timp ce organizațiilor civice care au depus cereri în apelului de propuneri li s-a acordat exact zero forinți. „Aceste cereri de finanțare de mică valoare din partea organizațiilor civice au fost primite încă din decembrie 2025, dar până la schimbarea guvernului nu s-a transferat niciun ban către acestea. De altfel, bugetul total alocat pentru granturile destinate organizațiilor civice reprezintă doar o cincime din sumele alocate în decursul a câteva luni pe baza cererilor individuale.
Prin eforturile depuse în săptămânile precedente, am demarat procesul de plată a fondurilor destinate organizațiilor civice care susțin politica maghiară, precum și procesul de verificare a cererilor individuale”, afirmă ministrul Tarr. El mai adaugă că în demascarea afacerilor financiare obscure cu fonduri publice care se desfășoară dincolo de graniță, un ajutor deosebit îl reprezintă localnicii „care au rezistat presiunii autorităților menite să-i reducă la tăcere, au dezvăluit aceste cazuri și au luat atitudine împotriva lor”. „Continuăm să ne bazăm pe munca lor”, spune oficialul ungar.
Conform publicației transtelex. ro , o anchetă a fost deja demarată la Fondul Bethlen Gábor (cea mai importantă structură care intermediază alocarea fondurilor și care e a gestionat cea mai mare parte a granturilor obținute de asociații și fundații maghiare din România.