Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Anchete » Un DJ din Ibiza, acuzat că ar fi coordonat o rețea internațională de trafic de droguri Un DJ din Ibiza, acuzat că ar fi coordonat o rețea internațională de trafic de droguri 25 iun. 2026 Redacția • Anchete –> SHARE: WhatsApp icon Foto: Michal Bednarek | Dreamstime. com Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Un DJ care a mixat în unele dintre cele mai cunoscute cluburi din Ibiza este acuzat de autoritățile spaniole că ar fi fost unul dintre principalii coordonatori ai unei rețele internaționale de trafic de droguri, transmite Mediafax .

DJ-ul de origine argentiniană Hugo Bianco, care a susținut de-a lungul timpului concerte în cluburi precum Amnesia, Pacha Ibiza și Destino, este indicat de autorități drept presupusul „creier” al organizației. Potrivit Euronews, Înalta Curte de Justiție din Insulele Baleare a menținut o pedeapsă de nouă ani și șase luni de închisoare și o amendă de trei milioane de euro. Dosarul face parte din Operațiunea Pertinax, desfășurată de Guardia Civil din Spania împreună cu Homeland Security Investigations din Statele Unite.

Conform informațiilor prezentate în instanță și citate de Diario de Ibiza, rețeaua ar fi acționat între Ibiza, Barcelona și Miami. Anchetatorii susțin că Hugo Bianco ar fi oferit sprijin logistic curierilor care transportau droguri între Europa și Statele Unite și ar fi contribuit la depozitarea și transportul unor cantități importante de MDMA, cocaină, ketamină și cannabis în Insulele Baleare, în perioada septembrie 2019 – august 2020. În cadrul operațiunii desfășurate în 2020, autoritățile au arestat 21 de suspecți în Ibiza, Barcelona și Girona, inclusiv la locuința lui Hugo Bianco din Jesús, în Santa Eulària des Riu, Ibiza.

În urma perchezițiilor au fost confiscate 38 de kilograme de cannabis, 4. 500 de plante de cannabis, opt kilograme de droguri sintetice și 45. 000 de euro în numerar.

În paralel, autoritățile din Miami au arestat alte trei persoane și au confiscat 15 kilograme de pastile cu MDMA și 14 kilograme de ketamină lichidă. Potrivit Euronews, Hugo Bianco s-ar afla în prezent în statul american Florida și a fost declarat „fugar de justiție”, alături de alți doi inculpați care nu s-au prezentat la citațiile instanței.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *