Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Anchete » Trei persoane judecate în Franța pentru trafic de căţei aduşi din România Trei persoane judecate în Franța pentru trafic de căţei aduşi din România 25 iun. 2026 Redacția • Anchete –> SHARE: WhatsApp icon sursa foto: Pexels/ Eddie Galaxy Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Două femei românce şi un medic veterinar sunt judecaţi miercuri de o instanţă din oraşul francez Evry, lângă Paris, pentru implicarea lor într-o vastă operaţiune de trafic de căţei între România şi Franţa şi pentru presupuse rele tratamente asupra animalelor, relatează Agerpres. Potrivit instanţei, medicul veterinar, care lucrează la Evry, este acuzat de escrocherie în grup organizat.
Potrivit unei surse poliţieneşti, el a efectuat anul trecut o microcipare care a permis identificarea unui animal din 300 de pui de căţei rasa teckel importaţi din România în numele unor proprietari adesea fictivi. Cele două femei românce se ocupau de îngrijirea şi vânzarea animalelor prin intermediul unor anunţuri online, potrivit aceleiaşi surse. Ele sunt urmărite penal pentru furnizarea de informaţii false cumpărătorilor, cum ar fi vârsta şi starea de sănătate a căţeilor, precum şi pentru maltratarea acestora.
Investigaţia a fost deschisă la sfârşitul anului 2025, după ce o persoană a semnalat abuzuri asupra animalelor într-un apartament din regiunea pariziană. Opt căţei au fost gășiţi acolo în condiţii deplorabile. Plângeri depuse de asociaţii pentru protecţia animalelor la începutul acestui an au denunţat fapte similare.
Una dintre aceste plângeri a condus la descoperirea a patru căţei într-un sac de gunoi. Cercetările au relevat că animalele erau vândute cu 1. 800 de euro fiecare, schimburile efectuându-se într-o casă din Saulx-les-Chartreux, la sud de Paris, unde au fost descoperiţi aproximativ 50 de pui de teckel şi au fost reţinute şase persoane.
O a şaptea reţinere a avut loc la scurt timp apoi, după ce la domiciliul unei femei au fost găsite carnete de sănătate pentru căţei marcate cu identităţi fictive ale proprietarilor. Una dintre femeile acuzate a recunoscut că a importat căţeii din România pentru 500 de euro fiecare, cu intenţia de a-i revinde pentru 900 de euro. De asemenea, ea a recunoscut că a folosit o identitate falsă pentru microciparea lor şi a precizat că îl cunoaşte pe veterinar.
A doua femeie a validat că deţine aceşti căţei din rasa teckel, dar a negat orice implicare în trafic.