A motorboat cruises along the shore off the town of Al Jeer on the Strait of Hormuz in the northern emirate of Ras Al Khaimah, with a tanker seen in the background, on February 25, 2026.,Image: 1078150624, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no , Credit line: FADEL SENNA / AFP / Profimedia

Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Articole » Traficul naval prin Strâmtoarea Hormuz a atins cel mai înalt nivel de la sfârșitul lunii februarie Traficul naval prin Strâmtoarea Hormuz a atins cel mai înalt nivel de la sfârșitul lunii februarie 23 iun. 2026 • 935 Teodora Stroe • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: FADEL SENNA / AFP / Profimedia Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Traficul navelor de marfă prin Strâmtoarea Ormuz a atins cel mai înalt nivel de la începutul războiului din Orientul Mijlociu. Cel puțin 36 de nave au trecut prin stâmtoare pe 22 iunie, conform companiei maritime Kpler, preluată de RadioSvoboda .

Înseamnă aproape o treime din traficul normal în timp de pace prin strâmtoarea strategică, care gestionează aproximativ o cincime din exporturile mondiale de petrol și gaze, conform companiei maritime. Traficul, inclusiv petroliere, transportoare de gaz și nave de marfă, a crescut de când Washingtonul și Teheranul au semnat săptămâna trecută un memorandum de înțelegere menit să pună capăt conflictului. Înainte de acordul din 14 iunie, mai puțin de 10 nave de marfă treceau prin strâmtoare pe zi, după ce Iranul a închis-o pe 1 martie în urma atacurilor americane și israeliene.

Din 15 iunie, numărul mediu de traversări zilnice a crescut la 21. În contextul negocierilor în curs, negociatorul-șef al Iranului, Mohammad Baqer Qalibaf, a afirmat: „Strâmtoarea Ormuz nu va reveni niciodată la starea de dinainte de război și va fi guvernată de Republica Islamică Iran în conformitate cu dreptul internațional”. Dacă Iranul va controla în cele din urmă această vitală cale navigabilă rămâne una dintre problemele cheie din negocierile programate pentru următoarele două luni.

Pe 20 iunie, Iranul a afirmat că a închis din nou strâmtoarea ca răspuns la atacurile israeliene asupra Libanului, în timp ce Statele Unite au anunțat pe 22 iunie o relaxare temporară a sancțiunilor pentru a permite Iranului să producă, să vândă și să furnizeze țiței și produse conexe până pe 21 august.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *