Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Sistemul „Big Brother” de pe șosele îi bagă la pușcărie pe șoferi Radarele fixe au „ochi” în toată țara. Noile restricții de viteză sunt amplasate în apropierea camerelor video Conducătorii auto trebuie să se obișnuiască să circule cu viteză redusă, mai ales pe porțiunile de drum unde se instalează restricții și limitarea vitezei maxime admise.

Compania Națională de Drumuri (CNAIR) a montat 400 de radare fixe în toată România, din care au intrat în exploatare peste 100 și funcționează ca un adevărat „Big Brother”, după modelul descris de George Orwell în romanul fantastic „1984”, fiind capabile să detecteze șoferul și încălcările regulamentului de circulație pe drumurile publice, cu toate dovezile la dosar. Unele zone au o densitate mai mare de astfel de camere radar care pot fotografia inclusiv persoana de la volanul mașinii, până la o distanță de 150 de metri. Cele mai multe radare fixe sunt amplasate pe drumurile naționale, în afara localităților, iar echipamentele de detecție a vitezei s-au montat și în puncte fixe de pe A1, A2 și A3.

Camerele detectează șoferi i care depășesc limita de viteză, iar cei astfel prinși cu ajutorul tehnologiei vor fi sancționați. O metodă veche prin care șoferii scăpau de suspendarea permisului de conducere, era aceea de a declara că la volan se afla altă persoană – de cele mai multe ori, aceasta era soția -, dar noul sistem îi pune pe aceștia să aleagă între suspendarea permisului și închisoare până la 3 ani, pentru fals în declarații. Amenzile pentru depășirea vitezei legale au început să curgă pentru foarte mulți șoferi din România, de când s-au introdus noi restricții pe tronsoane de drum unde nu existau, dar și pentru că deja se pot folosi informațiile furnizate de radarele inteligente ale CNAIR, chiar dacă anul acesta nu generează automat amenzi, ci au rol de monitorizare.

Camerele video ale acestor radare vor reuși să obțină toate dovezile incontestabile împotriva conducătorilor auto – inclusiv fotografii cu fața celui de la volan, făcute de la distanțe de până la 150 de metri. Așa cum anunțase încă de anul trecut, când a-nceput montarea radarelor „Big Brother”, sistemul a devenit funcțional de luna aceasta. Cele mai multe camere video cu radar sunt amplasate în afara localităților, pe drumurile naționale și pe toate autostrăzile din România, inclusiv pe zonele vechi ale A1, A2 și A3, făcând parte din sistemul național e-Sigur.

Camerele de radar sunt amplasate pe sectoarele de autostradă construite după 2022, încă din faza de proiectare. Sistemul „Big Brother” e-Sigur gestionează simultan toate datele care vin de la camerele radar fixe și detecția vehiculelor care depășesc limita de viteză este automatizată, la fel ca în cazul camerelor pentru rovinietă. Astfel, atunci când este identificat un vehicul care a depășit limita legală de viteză, camera „Big Brother” face o succesiune de fotografii, iar un ofițer de poliție va analiza imaginile, urmând ca, în funcție de situație, să dispună măsurile care se impun.

Șoferii vor primi amenda acasă, prin poștă, dar trebuie să se gândească foarte bine și la declarația pe care o vor da, pentru că nu mai pot pretinde că se afla altă persoană la volanul mașinii. De când au intrat în funcțiune, polițiștii au reușit să identifice zeci de cazuri în care soțiile șoferilor și-au luat vinovăția asupra lor, pentru a salva permisul auto al soțului. Astfel de practici erau cunoscute și înainte de montarea camerelor video, dar acum este mult mai ușor de dovedit cine se afla realmente la volanul mașinii care a încălcat regulile de circulație, iar vinovații se trezesc și cu dosar penal, cu posibilitatea de a obține o pedeapsă cu închisoarea până la 3 ani, dacă recurg la fals în declarații.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *