RUSSELL George (gbr), Mercedes AMG F1 Team W16, portrait during the Formula 1 Aramco pre-season testing 2025 of the 2025 FIA Formula One World Championship from February 26 to 28, 2025 on the Bahrain International Circuit, in Sakhir, Bahrain - Photo / DPPI,Image: 969947592, License: Rights-managed, Restrictions: Hungary Out, Model Release: no, Credit line: DPPI / AFP / Profimedia

Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Sportz » Șeful Mercedes și regula care ar da peste cap F1: „este un haos” Șeful Mercedes și regula care ar da peste cap F1: „este un haos” 23 iun. 2026 Adrian Ilincescu • Sportz –> SHARE: WhatsApp icon George Russell / Sursa foto: DPPI / AFP / Profimedia Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Toto Wolff, șeful Mercedes, i-a avertizat pe conducătorii Formulei 1 să nu adopte vreodată sistemul „BoP” (Balance of Performance). Oficialul echipei de la Brackley îl descrie ca pe un „haos politic”: are darul de a provoca „un val de reacții negative.

” BoP este un sistem de reglementare utilizat în anumite sporturi cu motor pentru a egaliza performanțele unor mașini de curse fundamental diferite. Scopul său este de a asigua o competiție cât mai strânsă și corectă. Ideea de bază ca diferențele să fie făcute în esență de piloți și de strategia echipelor și nu de faptul că unul dintre producători cheltuiește mai mult cu sute de milioane.

Toto Wolff susține cu fermitate că BoP nu are ce căuta în Grand Prix-urile de Formula 1. De altfel, BoP nu a făcut vreodată parte din regulamentul de F1. Însă după ce a apărut ADUO (sistem menit să ajute producătorii de unități de putere) , Toto Wolff a avertizat că BoP nu are ce căuta în lumea Marelui Circ pentru a ajuta la egalizarea între rivalii din F1.

„Cred că a fost un mecanism de protecție, așa cum a fost conceput, pentru a evita situația din 2014, când un singur producător de motoare avea un avantaj atât de mare încât domina atât în ceea ce privește kilometrajul de teste, cât și rezultatele din curse”, a precizat Wolff despre ideea ADUO . „Noi am avut de câștigat din asta, dar tocmai asta voiam să evităm, mai ales în cazul noilor veniți precum Audi și, într-o anumită măsură, Honda cu Aston Martin, precum și RedBull, desigur”, transmite Toto Wolff , citat de Racingnews365. com .

„Și asta este situația, și așa ar trebui să fie. Acum ne putem întreba: este nevoie de o ajustare a motorului, așa cum se întâmplă în aerodinamică? BoP este ceva de care ar trebui să ne ferim cu desăvârșire în Formula 1.

Este un haos politic în toate celelalte serii. Asta îi determină și pe producători să se retragă din sport, iar eu am fost foarte aproape de asta, după cum vă puteți imagina, în DTM, în GT-uri, la Le Mans. Nu ar trebui să fim niciodată tentați să lăsăm pe cineva să decidă cum ar trebui să se stabilească echilibrul de performanță.

Dacă există un mecanism care constă în reglaje fine pentru a ne asigura că nimeni nu este pus într-o situație jenantă în ceea ce privește unitatea de putere, cred că aceasta este calea corectă de urmat, deoarece, dacă ne uităm la aerodinamică, aceasta a fost inventată pentru o situație complet diferită”, adaugă Wolff .

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *