Șefii Pentagonului au decis să restabilească vaccinarea obligatorie împotriva gripei pentru toți noii recruți militari, anunță ABC News . Decizia a fost luată după ce o epidemie de gripă la Baza Aeriană Lackland a îmbolnăvit aproape 300 de cursanți.
Totuși, oficialii au spus că schimbarea nu are legătură cu epidemia. Hotărârea modifică decizia din aprilie a Secretarului Apărării, Pete Hegseth. Atunci, Hegseth a semnat un ordin prin care vaccinarea a devenit opțională.
Ulterior, doar 40% dintre militari au ales să se vaccineze. Vaccinarea a fost una dintre temele favorite ale Administrației Trump. Inclusiv, secretarul Sănătății, Robert F.
Kennedy Jr, a luat măsuri și a transmis mesaje împotriva diferitelor tipuri de vaccin.
