Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată ISU Timiș/Un taximetrist din Timișoara a intrat în plin într-un grup de oameni ce aștepta la coadă la un chioșc de covrigi de la mall-ul timișorean de pe Calea Șagului Trei persoane au fost rănite după ce un șofer de 65 de ani a pătruns cu mașina într-o zonă pietonală din parcarea unui mall din Timișoara. Autoturismul s-a oprit în fațada unui magazin, iar victimele au fost transportate la spital.

Momente de panică joi după-amiază într-un centru comercial din Timișoara, după ce un șofer în vârstă de 65 de ani a pierdut controlul autoturismului și a pătruns într-o zonă destinată exclusiv pietonilor. În urma impactului, trei persoane au fost rănite și au avut nevoie de îngrijiri medicale. Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul de Poliție Județean Timiș, accidentul s-a produs în jurul orei 17:00, în parcarea unui mall din municipiu.

Se pare, din relatările martorilor de la fața locului, că un taximetrist din Timișoara a intrat în plin într-un grup de oameni ce aștepta la coadă la un chioșc de covrigi de la mall-ul timișorean de pe Calea Șagului. Taximetristul este rănit la cap iar autoturismul este și el avariat, anunță Oficiul de Știri. Din primele cercetări efectuate la fața locului, oamenii legii au stabilit că șoferul, un bărbat de 65 de ani, conducea în parcarea centrului comercial când ar fi pătruns pe o alee destinată pietonilor.

IPJ Timiș transmite că: „Din primele cercetări efectuate la fața locului a reieșit că un bărbat în vârstă de 65 de ani, în timp ce conducea un autoturism în parcarea unui centru comercial din municipiu, ar fi pătruns pe o zonă destinată pietonilor, surprinzând și accidentând o femeie și doi bărbați, oprindu-se ulterior într-o societate comercială din zonă”. În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea celor trei persoane, respectiv o femeie în vârstă de 56 de ani, un bărbat în vârstă de 34 de ani și un alt bărbat, ale cărui date de identificare nu au putut fi stabilite la fața locului întrucât a fost transportat la spital. Totodată, și celelalte două persoane au fost transportate la spital în vederea acordării îngrijirilor medicale de specialitate.

După ce a lovit pietonii, autoturismul și-a continuat deplasarea și s-a oprit în incinta unei societăți comerciale din apropiere. Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș a intervenit la fața locului după ce a fost anunțat că un autoturism a intrat în fațada unui magazin. Salvatorii au constatat că cele trei victime erau conștiente și cooperante, însă prezentau multiple traumatisme.

„În parcarea unui centru comercial un autoturism a intrat în fațada unui magazin, rezultând rănirea a 3 persoane. La fața locului s-au deplasat de urgență o autospecială de primă intervenție și comandă, un echipaj SMURD, și o ambulanță SAJ. La sosirea echipajelor de intervenție, cele 3 persoane accidentate erau conștiente și cooperante, prezentând multiple traumatisme.

Toate cele 3 victime au fost transportate la spital,”a explicat Elena Mergelea, ISU Timiș.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *