Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Zile de coșmar pentru europeni Țări în care temperaturile ridicate sunt neobișnuite s-au trezit pârjolite săptămâna aceasta, din cauza unui fenomen numit „cupolă de căldură”. Presiunea atmosferică ridicată a presat ca un capac masele de aer tropical venite dinspre Sahara, împiedicând formarea norilor.

Franța a trecut ieri prin vârful de caniculă, trei sferturi dintre departamente, în care trăiesc peste 50 de milioane de oameni, fiind sub cod roșu. În Hexagon, aparatele de aer condiționat nu sunt o tradiție, doar 25% dintre gospodării dispunând de climatizare. Nici statul nu a investit însă în aceste sisteme, astfel că valul de căldură a afectat grav spitalele și școlile, în țară izbucnind o dezbatere pe această temă.

În Belgia, 20 de activiști au protestat miercuri într-un parc din Bruxelles pentru a denunța lipsa locurilor dedicate scăldatului în aer liber în capitala belgiană, considerând acest lucru o absurditate în plină caniculă. Cu 35,8 grade Celsius înregistrate în sud, la Wiggonholt, Anglia și-a bătut un record de căldură vechi de 50 de ani. Spania a mers cu recordul până în anii ’50, temperatura medie înregistrată luni și marți trecând de 28 de grade Celsius, maximele ajungând la 45 de grade Celsius, în Andaluzia.

Peste 200 de decese înregistrate săptămâna aceasta au fost puse pe seama căldurii. Arșița urcă până în țările nordice.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *