Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Articole » S-a rupt lanțul de iubire dintre George Simion și Anca Alexandrescu / Motivul AUR n-a votat guvernul Veștea / S-au supărat și fanii moderatoarei: „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”/ „Eu vă zic marș”, le-a transmis ea S-a rupt lanțul de iubire dintre George Simion și Anca Alexandrescu / Motivul AUR n-a votat guvernul Veștea / S-au supărat și fanii moderatoarei: „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”/ „Eu vă zic marș”, le-a transmis ea 25 iun. 2026 • 576 Simona Cârlugea • Articole –> SHARE: WhatsApp icon sursa foto: Inquam Photos / Alex Nechez Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul După ce a criticat decizia AUR de a nu vota Guvernul Veștea și a susținut că partidul lui George Simion a ratat o oportunitate politică majoră, Anca Alexandrescu s-a trezit atacată chiar de propriii admiratori. Le-a răspuns într-un editorial înaintea emisiunii ei de miercuri seara: „Eu vă zic marș”.
A fost postarea care a dezlănțuit reproșurile urmăritorilor săi. Postarea a avut peste 1400 de comentarii, majoritatea critice la adresa moderatoarei TV. Postarea de marți venea după multe altele în care Anca Alexandrescu promova idee intrării AUR la guvernare.
„ De la Bruxelles se fac presiuni uriașe pentru ca Bolojan să revină! Dacă acest guvern nu trece, următorul va fi la impuse! Să nu ziceți că nu v-am spus!
”, scria ea, chiar în seara votului pentru Guvernul Veștea, pe 22 iunie. Războiul dintre moderatoare și fanii săi este atât de mare încât li s-a adresat direct, în deschiderea emisiunii de pe 24 iunie. „Eu vă zic marș”, le-a precizat ea fanilor care au criticat-o.
„ Mulțumesc pentru audiență. Și cei care mă înjurați sunteți fanii mei. Dacă voi îmi spuneți «sictir», eu vă zic «marș».
(…) L-am apărat pe Simion când toți îl călcau în picioare. Am îndurat umilințe de la CNA. (…) Tot cei care fac jocurile astăzi… V-am zis că, dacă nu trece Veștea, se ajunge la izolarea AUR și rămâne coaliția.
Iată că asta se întâmplă: guvern minoritar PSD, din bucăți PNL, USR și UDMR, care îl votează, sub o formă sau alta. Aceeași coaliție este la butoane. (…) Puteam să avem astăzi AUR făcând jocurile, să decidă.
Dacă ar fi votat Veștea, astăzi stăteau PSD și AUR la masă pentru guvern”, a precizat ea în editorialul emisiunii „Culisele statului paralel” de la Realitatea TV. Și și-a reexprimat adeziunea la mișcarea suveranistă. „Am o responsabilitate uriașă.
Este o muncă de Sisif să ținem mișcarea suveranistă unită, să scăpăm de manipulări și dezbinări. Am responsabilitate față de voi. Cum să aplaud eu ce știu că nu este așa cum vi se spune?
Nu spun mai mult”, le-a precizat ea telespectatorilor. L-a invitat pe George Simion să explice toate acțiunile sale și ale partidului din săptămâna de dinaintea votului din Parlament. „Îi reproșez lui George Simion că nu a comunicat și s-a ascuns o săptămână, i-a trimis pe Dungaciu și Peiu să dea mesaje, în timp ce i-a trimis la negocieri cu Veștea și Tomac.
(…) Trebuia să spună el de la bun început: „Avem o oportunitate acum. Ne oferă Senatul, ministere, instituții. Ce facem?
Ne întâlnim cu ei? Negociem să ajungem la putere sau rămânem la «nu votăm»? ” Asta îi reproșez”, a explicat ea.
Și a încheiat cu mesajul: „Spor la înjurat! Voi rămâne aceeași. Am aceeași opinie: AUR a greșit că nu a folosit această oportunitate.
Nu vor fi alegeri anticipate.