Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Sportz » Rusia s-a retras de la etapa de Cupa Mondială de gimnastică ritmică găzduită de Cluj-Napoca, după ce Emil Boc a interzis steagul și imnul Rusiei Rusia s-a retras de la etapa de Cupa Mondială de gimnastică ritmică găzduită de Cluj-Napoca, după ce Emil Boc a interzis steagul și imnul Rusiei 26 iun. 2026 • 685 Redacția • Sportz –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: BT Arena Cluj Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Echipa rusă de gimnastică ritmică a comunicat vineri decizia de a se retrage din competițiile internaționale programate în acest weekend în Romania, afirmând că a fost amenințată de autoritățile locale că nu-și va putea folosi imnul și drapelul, informează AFP, conform Agerpres . Sala Polivalentă BTarena din Cluj-Napoca – aflată în patrimoniul municipalității – găzduiește Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică în intervalul 26-28 iunie.
În acest context, primarul Emil Boc a lansat o declarație dură la adresa sportivilor ruși , anunțând că el nu va permite ca la Cluj Napoca să fie intonat imnul Rusiei și nici nu va fi folosit steagul Rusiei. Federația internațională de gimnastică (World Gymnastics) a ridicat la finele lunii mai restricțiile impuse rușilor și belarușilor după debutul ofensive ruse în Ucraina, în 2022, permițându-le astfel gimnaștilor din cele două țări să-și folosească imnul și culorile naționale. Cu toate acestea, autoritățile din Cluj-Napoca, oraș care găzduiește o etapă a Cupei Mondiale de gimnastică ritmică în perioada 26-28 iunie, au informat verbal echipa rusă că „ drapelul rusesc nu va fi arborat… și imnul național nu va fi intonat în cazul în care gimnastele ruse vor câștiga”, a precizat Federația Rusă de Gimnastică într-un comunicat.
Confruntată cu această „ încălcare gravă a regulilor competiției de către organizatori ”, echipa rusă de gimnastică ritmică a decis să se „retragă din competiție”, se arată în comunicat. Cu toate acestea, „echipa rusă rămâne pregătită să participe la competiții care îndeplinesc cerințele World Gymnastics”, a subliniat aceasta. Acest termen se referă la sportivii care au îndeplinit anumite condiții, cum ar fi să nu fi susținut activ ofensiva din Ucraina.
„Aș dori să fiu clar (…): imnul Rusiei nu va fi intonat și drapelul Rusiei nu va fi folosit pentru a reprezenta sportivii acestei țări”, a afirmat Boc, explicând că a dorit să-și exprime dezacordul „față de simbolurile politice ale unui stat agresor”. Comitetul Olimpic Rus a numit joi această declarație „o încălcare flagrantă a Cartei Olimpice și a principiului neutralității politice în sport”, anunțând într-un comunicat de presă că a „informat Comitetul Internațional Olimpic despre acest incident”. Înainte de gimnastică, judo-ul și înotul votaseră, de asemenea, pentru reintegrarea completă a Rusiei și Belarusului, în noiembrie, respectiv aprilie, amintește AFP.