Modelul de creştere care a susţinut economia României în ultimele două decenii pare să fi ajuns la capătul drumului. Bazat pe consum, alimentat din importuri, datorie externă, creşteri salariale accelerate şi fonduri europene, dar fără o creştere similară a productivităţii şi fără un aport suficient al investiţiilor private, acest model a generat convergenţă şi prosperitate o perioadă, însă începe să îşi arate limitele.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *