Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Cine este Andy Burnham, „Regele Nordului” care vrea să devină premierul Marii Britanii Victoria zdrobitoare a Partidului Laburist în alegerile generale de acum doi ani, considerată un moment istoric pentru politica britanică, nu a garantat stabilitatea guvernării lui Keir Starmer. După luni de tensiuni interne, critici și pierderi de popularitate, liderul laburist a cedat presiunilor din propriul partid și a anunțat că va renunța la funcția de prim-ministru.
Plecarea lui Starmer deschide o nouă luptă internă pentru conducerea Partidului Laburist și, implicit, pentru funcția de premier. Într-o perioadă în care această formațiune politică se confruntă cu presiunea ascensiunii partidului extremist de dreapta „Reform UK”, al lui Nigel Farage, laburiștii caută acum nu doar un nou lider, ci și o strategie capabilă să recâștige încrederea electoratului, înaintea următoarelor alegeri generale. Iar profilul noului „salvator” al laburiștilor capătă tot mai mult contur, după recenta victorie detașată obținută în circumscripția Makerfield, din nord -vestul Angliei, de către Andy Burnham, primar al municipalității Manchester, în fața candidatului „Reform UK”.
Prin această victorie, Burnham, unul dintre principalii rivali ai lui Keir Starmer în interiorul Partidului Laburist, a redevenit membru al Parlamentului, aflându-se astfel din nou în postura de a participa la cursa pentru conducerea formațiunii sale politice. De altfel, victoria lui Burnham pare să fi contribuit serios la demisia lui Starmer, aflat sub o presiune internă imensă în ultimele luni, după numeroase critici primite de la propriii colegi de partid, precum și din cauza rezultatelor dezastruoase înregistrate în sondajele de popularitate. Anunțul lui Starmer declanșează acum o cursă internă pentru desemnarea celui de-al șaptelea prim-ministru al Marii Britanii din ultimii 10 ani, în care Burnham – supranumit „Regele Nordului” – este considerat principalul favorit.
Dacă nu va avea contracandidați, el ar putea ajunge în Downing Street în doar câteva săptămâni. Figură politică pe care mulți o considerau cândva o alternativă pierdută, Andy Burnham, în vârstă de 56 de ani, devine astfel eroul unei reveniri spectaculoase. El a fost, ani de zile, un „insider” al Westminster-ului, având funcții importante în guvernele laburiste conduse de Tony Blair și Gordon Brown.
A candidat de două ori pentru conducerea Partidului Laburist, în 2010 și 2015, dar a pierdut de fiecare dată. În loc să dispară din prim-plan, Burnham a mizat însă pe o altă carte. El a părăsit Parlamentul pentru a deveni primar al municipalității Manchester, unde și-a construit o imagine complet diferită de cea a politicianului tradițional de la Londra.
Burnham a renunțat la postura rigidă de lider de partid și s-a prezentat drept un politician apropiat de oameni, un om al Nordului, care vorbește despre probleme concrete: salarii, transport, costul vieții și lipsa investițiilor în afara capitalei. De aici a venit, de altfel, și porecla sa de „Rege al Nordului”. Porecla, inspirată din universul serialului „Game of Thrones”, reflectă atât legătura lui cu regiunea natală, cât și ambiția sa politică evidentă.
Burnham și-a construit cariera pe ideea că Marea Britanie nu înseamnă doar Londra și că regiunile ignorate de guvernele centrale trebuie să aibă un rol mai mare în deciziile naționale. În timpul pandemiei de COVID-19, el a devenit una dintre vocile cele mai critice la adresa guvernului conservator condus de Boris Johnson, acuzând administrația de la Londra că adoptă o strategie „axată pe capitală” și ignoră dificultățile regiunilor din Nord. Această poziționare i-a consolidat imaginea de politician care apără comunitățile abandonate de puterea centrală.
Ca primar al municipalității Manchester încă din 2017, Burnham a promovat proiecte de regenerare urbană și a susținut dezvoltarea transportului public regional, reorganizat sub marca „Bee Network”.