Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Orașul meu » Alba Iulia » Primăria Alba Iulia, executată silit pentru facturi ce privesc transportul local de persoane / Circulația autobuzelor este oprită în oraș de peste o săptămână Primăria Alba Iulia, executată silit pentru facturi ce privesc transportul local de persoane / Circulația autobuzelor este oprită în oraș de peste o săptămână 25 iun. 2026 Rareș Constantin • Alba Iulia –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: Alba24 Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Primăria Alba Iulia are, de joi, poprire pe conturi, după ce Judecătoria Alba Iulia a admis cererea de încuviinţare a executării silite formulată la solicitarea Societăţii de Transport Public (STP) Alba Iulia, pentru mai multe facturi pentru serviciul public de transport local de persoane, transmite Agerpres. Transportul public local este sistat de mai mult de o săptămână în Alba Iulia, după ce angajaţii firmei care prestează acest serviciu au oprit lucrul, în 17 iunie, nemulţumiţi că nu şi-au mai primit de peste două luni salariile şi tichetele de masă.

După ce Judecătoria Alba Iulia a admis, miercuri, cererea de încuviinţare a executării silite formulate de Biroul Executorului Judecătoresc Morar Liliana Adriana, înregistrată în 17 iunie la cererea creditorului STP Alba Iulia, joi s-a dispus poprire pe conturile Primăriei. Executarea silită a Municipiului Alba Iulia s-a încuviinţat în temeiul titlului executoriu reprezentat de mai multe facturi din 2025-2026, prin toate modalităţile de executare prevăzute de lege, simultan sau succesiv, până la realizarea dreptului rezultat din titlul executoriu, respectiv pentru suma de 13. 213.

535,13 lei. Hotărârea Judecătoriei Alba Iulia este fără cale de atac. „Am aflat azi-dimineaţă că a fost instituită această poprire.

Cu siguranţă o vom contesta, fiind vorba despre nişte facturi care sunt litigii în instanţă”, a declarat, joi, purtătorul de cuvânt al Primăriei Alba Iulia, Flaviu Buta. Potrivit STP Alba Iulia, Primăria Alba Iulia ar avea o datorie totală de peste 14 milioane de lei, din care aproape 9 milioane de lei prestaţii aferente anului 2025, neachitate şi aflate în două procese pe rolul Tribunalului Alba, şi peste 5 milioane de lei prestaţii aferente anului 2026. STP susţinea, într-un comunicat dat publicităţii săptămâna trecută, că toate sumele restante reprezintă compensaţia cuvenită pentru servicii efectiv prestate şi recepţionate şi că neîncasarea acestor sume pe parcursul a doi ani consecutivi a condus la blocajul financiar actual al operatorului, fiind în imposibilitatea de a plăti la termen salariile.

Pe de altă parte, Primăria Municipiului Alba Iulia susţine că „este la zi cu plata facturilor care se încadrează în cuantumurile aprobate prin bugetul local pentru serviciul de transport public”. Miercuri, Municipiul Alba Iulia, prin primarul Gabriel Pleşa, a depus la Tribunalul Alba o cerere de ordonanţă preşedinţială, pentru obligarea operatorului privat în asigurarea unei treimi dintre curse. Instanţa a stabilit drept termen pentru soluţionarea acesteia data de 29 iunie.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *