Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Articole » PNL: Nu acceptăm lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză / PSD a venit la masă cu pretenția absurdă de a primi susținerea partidelor pro-europene fără condiții, fără negocieri reale și fără asumarea unui acord PNL: Nu acceptăm lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză / PSD a venit la masă cu pretenția absurdă de a primi susținerea partidelor pro-europene fără condiții, fără negocieri reale și fără asumarea unui acord 26 iun. 2026 • 1085 Ioana Milonean • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul PNL a transmis, vineri seara, într-un comunicat de presă, că nu acceptă lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză. Liberalii subliniază că „PSD a venit la masă cu pretenția absurdă de a primi susținerea partidelor pro-europene fără condiții, fără negocieri reale și fără asumarea unui acord”.

În primul rând, nu acceptăm lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză. 𝐏𝐒𝐃 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐮𝐥𝐭𝐢𝐦𝐮𝐥 𝐩𝐚𝐫𝐭𝐢𝐝 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐩𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐯𝐨𝐫𝐛𝐢 𝐝𝐞𝐬𝐩𝐫𝐞 𝐬𝐭𝐚𝐛𝐢𝐥𝐢𝐭𝐚𝐭𝐞 𝐬𝐚𝐮 𝐫𝐞𝐬𝐩𝐨𝐧𝐬𝐚𝐛𝐢𝐥𝐢𝐭𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐜𝐚̆. Tot PSD, alături de AUR, a dărâmat un guvern stabil și funcțional, nu din grijă pentru români, ci pentru că acel guvern devenise o amenințare reală pentru rețelele lor de influență și privilegiile construite în ani de clientelism.

𝐏𝐒𝐃 𝐧𝐮 𝐚 𝐩𝐮𝐭𝐮𝐭 𝐚𝐜𝐜𝐞𝐩𝐭𝐚 𝐢𝐝𝐞𝐞𝐚 𝐮𝐧𝐮𝐢 𝐩𝐫𝐢𝐦-𝐦𝐢𝐧𝐢𝐬𝐭𝐫𝐮 𝐧𝐞𝐜𝐨𝐧𝐭𝐫𝐨𝐥𝐚𝐭 𝐝𝐞 𝐞𝐥. În loc să respecte regulile unei coaliții asumate, a ales destabilizarea. A orchestrat un puci politic, mizând pe subordonarea sau ruperea PNL.

A fost un calcul cinic și toxic, care a eșuat. 𝐏𝐒𝐃 𝐚 𝐢̂𝐧𝐜𝐚̆𝐥𝐜𝐚𝐭 𝐟𝐚̆𝐫𝐚̆ 𝐞𝐳𝐢𝐭𝐚𝐫𝐞 𝐩𝐫𝐨𝐭𝐨𝐜𝐨𝐥𝐮𝐥 𝐜𝐨𝐚𝐥𝐢𝐭̦𝐢𝐞𝐢 semnat acum un an. A rupt înțelegerea și a dărâmat guvernul exact în perioada în care PNL se afla la conducerea executivului, cu aproape un an înainte de termenul stabilit pentru rotație.

Cu alte cuvinte, PSD a demonstrat că pentru ei semnătura pe un acord nu valorează nimic atunci când interesul de partid cere altceva. 𝐏𝐒𝐃 𝐯𝐫𝐞𝐚 𝐩𝐮𝐭𝐞𝐫𝐞𝐚, 𝐜𝐨𝐧𝐭𝐫𝐨𝐥𝐮𝐥 𝐬̦𝐢 𝐚𝐜𝐜𝐞𝐬𝐮𝐥 𝐥𝐚 𝐫𝐞𝐬𝐮𝐫𝐬𝐞, dar fără responsabilitatea guvernării. Vrea influență fără asumare.

Vrea decizie fără răspundere. De aceea se ascunde în spatele unor intermediari și al unor trădări politice convenabile. De 50 de zile, de când a dărâmat guvernul prin moțiune de cenzură, 𝐏𝐒𝐃 𝐫𝐞𝐟𝐮𝐳𝐚̆ 𝐬𝐚̆ 𝐢̂𝐬̦𝐢 𝐚𝐬𝐮𝐦𝐞 𝐠𝐮𝐯𝐞𝐫𝐧𝐚𝐫𝐞𝐚.

În schimb, a preferat să prelungească blocajul și să adâncească instabilitatea. Au provocat criza, apoi s-au prefăcut că vin cu soluții. 𝐏𝐒𝐃 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐢𝐳𝐨𝐥𝐚𝐭 𝐢̂𝐧 𝐫𝐚𝐩𝐨𝐫𝐭 𝐜𝐮 𝐩𝐚𝐫𝐭𝐢𝐝𝐞𝐥𝐞 𝐩𝐫𝐨-𝐞𝐮𝐫𝐨𝐩𝐞𝐧𝐞.

Nu are capacitatea de a construi parteneriate solide și nici forța parlamentară de a pretinde că poate dicta singur direcția țării. PNL, USR și UDMR au împreună o reprezentare parlamentară mai puternică. Mai mult, tot 𝐏𝐒𝐃 𝐚 𝐛𝐥𝐨𝐜𝐚𝐭 𝐝𝐢𝐧 𝐩𝐫𝐢𝐦𝐮𝐥 𝐦𝐨𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐨𝐫𝐢𝐜𝐞 𝐝𝐢𝐬𝐜𝐮𝐭̦𝐢𝐞 𝐬𝐞𝐫𝐢𝐨𝐚𝐬𝐚̆.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *