Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. Primarul din Slatina susține că angajații Companiei de Apă Olt – punctul de lucru Corabia au efectuat luni un control de rutină și au descoperit două branșamente ilegale la rețeaua de apă, care alimentau un bloc de locuințe sociale, sala de sport a orașului și instalația de irigare a parcului. Conform lui Mario De Mezzo, a fost sesizată Poliția din Corabia, care a demontat by-pass-ul montat ilegal și ar fi întocmit un dosar penal.
Primarul din Slatina susține că, din verificările efectuate până acum, instalația ilegală ar fi fost montată acum 10 ani, când s-au făcut branșamentele, răstimp în care Primăria Corabia nu a plătit niciun leu pentru alimentarea cu apă a celor trei obiective. Compania de Apă Olt este o companie de stat înfiiințată sub autoritatea Asociației de Dezvoltare Intracomunitară Oltul și are ca acționar principal Primăria Slatina, cu 75% din acțiuni, iar restul de 25% din acțiuni sunt deținute de alte câteva localități urbane și rurale din județ, printre care și Primăria Corabia. Iulică Oane este primarul PSD al orașului Corabia din 2012, iar acum se află la al patrulea mandat.
Deci, cel mai probabil, el era primar și în momentul în care au fost instalate branșamentele ilegale. Față de acuzațiile aduse de primarul din Slatina, Iulică Oane ne-a afirmat că problema sesizată nu intră în atribuțiile primarului și că e treaba Companiei de Apă – după care ne-a închis telefonul, invocând faptul că e într-o ședință. Mario De Mezzo ne-a mai declarat că tot luni, imediat după descoperirea instalațiilor ilegale, primarul din Corabia a depus la Compania de Apă o cerere de realizare a unor branșamente contorizate pentru obiectivele rămase astfel fără apă: blocul de locuințe, sala de sport și instalația de irigare a parcului.