Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. Iniţiativa se află în fază exploratorie, iar autorităţile menţin contacte diplomatice şi tehnice pentru a evalua fezabilitatea acordurilor cu aceste trei ţări, au declarat joi surse guvernamentale pentru postul de televiziune olandez RTL Nieuws. Olanda se află într-un grup din care fac parte şi Germania, Austria, Danemarca şi Grecia şi care urmăreşte să dezvolte un sistem comun pentru gestionarea returnării persoanelor care au primit deja o decizie finală de respingere a cererii lor de azil.
Măsura face parte din implementarea noului Pact European privind Migraţia şi Azilul, care prevede crearea de centre de returnare în afara teritoriului Uniunii Europene (UE) pentru a facilita repatrierea solicitanţilor de azil care nu au dreptul de a rămâne pe teritoriul european după epuizarea tuturor căilor legale pentru obţinerea unui permis de şedere. Conform evaluării iniţiale a guvernului olandez, Kenya pare a fi cea mai probabilă opţiune datorită relativei sale stabilităţi politice şi economice. În ceea ce priveşte Rwanda, cealaltă variantă cu care s-au stabilit deja contacte diplomatice, există rezerve din cauza situaţiei drepturilor omului din această ţară.
Benin este o altă opţiune luată în considerare, dar discuţiile cu autorităţile locale nu au început încă. Miniştrii responsabili cu această chestiune vor primi un raport privind stadiul negocierilor, iar guvernul olandez, o coaliţie tripartită de centru-dreapta condusă de liberalul progresist Rob Jetten, speră să ia o decizie înainte de sfârşitul anului. Potrivit Comisiei Europene, orice acord de înfiinţare a acestor centre trebuie să respecte standardele internaţionale ale drepturilor omului şi să fie oficializat cu ţări stabile din punct de vedere politic.
Guvernul olandez anterior, o coaliţie tripartită de dreapta şi partidul de extremă dreapta al lui Geert Wilders, a explorat posibilitatea înfiinţării unui centru de returnare în Uganda, dar proiectul a fost criticat de organizaţiile pentru drepturile omului şi de apărare a refugiaţilor, printre alte motive, din cauza legislaţiei locale împotriva persoanelor LGBTQ+. Apoi, actualul guvern, care a venit la putere în februarie, a suspendat discuţiile cu această ţară pe fondul intensificării instabilităţii politice.