Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. Iniţiativa se află în fază exploratorie, iar autorităţile menţin contacte diplomatice şi tehnice pentru a evalua fezabilitatea acordurilor cu aceste trei ţări, au declarat joi surse guvernamentale pentru postul de televiziune olandez RTL Nieuws. Olanda se află într-un grup din care fac parte şi Germania, Austria, Danemarca şi Grecia şi care urmăreşte să dezvolte un sistem comun pentru gestionarea returnării persoanelor care au primit deja o decizie finală de respingere a cererii lor de azil.

Măsura face parte din implementarea noului Pact European privind Migraţia şi Azilul, care prevede crearea de centre de returnare în afara teritoriului Uniunii Europene (UE) pentru a facilita repatrierea solicitanţilor de azil care nu au dreptul de a rămâne pe teritoriul european după epuizarea tuturor căilor legale pentru obţinerea unui permis de şedere. Conform evaluării iniţiale a guvernului olandez, Kenya pare a fi cea mai probabilă opţiune datorită relativei sale stabilităţi politice şi economice. În ceea ce priveşte Rwanda, cealaltă variantă cu care s-au stabilit deja contacte diplomatice, există rezerve din cauza situaţiei drepturilor omului din această ţară.

Benin este o altă opţiune luată în considerare, dar discuţiile cu autorităţile locale nu au început încă. Miniştrii responsabili cu această chestiune vor primi un raport privind stadiul negocierilor, iar guvernul olandez, o coaliţie tripartită de centru-dreapta condusă de liberalul progresist Rob Jetten, speră să ia o decizie înainte de sfârşitul anului. Potrivit Comisiei Europene, orice acord de înfiinţare a acestor centre trebuie să respecte standardele internaţionale ale drepturilor omului şi să fie oficializat cu ţări stabile din punct de vedere politic.

Guvernul olandez anterior, o coaliţie tripartită de dreapta şi partidul de extremă dreapta al lui Geert Wilders, a explorat posibilitatea înfiinţării unui centru de returnare în Uganda, dar proiectul a fost criticat de organizaţiile pentru drepturile omului şi de apărare a refugiaţilor, printre alte motive, din cauza legislaţiei locale împotriva persoanelor LGBTQ+. Apoi, actualul guvern, care a venit la putere în februarie, a suspendat discuţiile cu această ţară pe fondul intensificării instabilităţii politice.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *