„Ce exemplu credeți că dați dumneavoastră elevilor și studenților din această țară? Cumva acela că succesul personal se obține prin trădarea propriilor colegi și nu prin muncă și perseverență?
” , a fost întrebarea venită din partea deputatului USR Timiș, Vlad Șendroiu. Monica Anisie, ministra desemnată a Educației, a afirmat: „Eu aș fi foarte atentă în a folosi acest cuvânt de trădare. Nu știu la care trădare vă referiți dumneavoastră, dar eu pot să vă spun că nu am trădat niciodată și nici n-o să trădez de la principii, de la responsabilitate, de la corectitudine și mai ales nu o să trădez sistemul de educație niciodată” , susține Anisie.
Anisie a mai susținut că-și dorește să fie un model pentru elevii săi. „Eu îmi doresc să fiu un model pentru elevii mei și sunt mândră de ei pentru că întotdeauna ei au considerat că eu sunt un model pentru ei” , spune Anisie. Întrebarea vine în contextul în care Anisie este propusă să facă parte din Guvernul Veștea.
PNL a decis duminică, în timpul Congresului, că persoanele care figurează pe lista de miniștri se situează în afara partidului și a deciziilor oficiale adoptate de partid. Acuzată de deputatul USR de Timiș, Vlad Șendroiu: „V-ați trădat propriul partid, propriul electorat și intesesul public”, Anisie a afirmat: „Deci, eu nu mi-am trădat în niciun caz principiile liberate. În niciun caz.
Eu azi zice că alții au făcut lucrul acesta” , a afirmat Anisie. Din partea Comisiei pentru Educație, Monica Anisie a primit un aviz favorabil.