Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Freepik/ Șoferii care își uită actele acasă nu mai primesc amendă Deputatul USR Alexandru Dimitriu a comunicat că Senatul a adoptat inițiativa legislativă pe care a depus-o pentru eliminarea sancțiunilor aplicate șoferilor care nu au asupra lor permisul de conducere sau certificatul de înmatriculare. Deputatul Dimitriu susține că proiectul de lege adoptat de Senat urmărește eliminarea unei sancțiuni pe care o consideră depășită și lipsită de utilitate în contextul digitalizării sistemelor de verificare utilizate de Poliția Rutieră.
Proiectul de lege, depus în aprilie, propune modificarea și completarea Codului rutier astfel încât să se considere îndeplinită obligația de prezentare a documentelor „dacă datele aferente pot fi verificate de către polițistul rutier prin accesarea bazelor de date oficiale”. „Proiectul a fost votat de senatori din aproape toate grupurile parlamentare. PSD a rămas singurul partid care a considerat că această amendă trebuie păstrată”, continuă deputatul USR.
Acesta a mai menționat că proiectul legislativ va fi transmis Camerei Deputaților, care este for decizional. Aici urmează să fie analizat în comisiile de specialitate și supus votului final înainte de a putea deveni lege. Citește pe Antena3.
ro Culisele „cutremurului Veștea” şi misterul celor 44 de voturi lipsă. Surse: Bolojan votează PSD „cu mâna la nas”, USR refuză × Citește pe LongevityMagazine. ro Ce înseamnă când cineva preferă să tacă pentru a evita conflictele, potrivit psihologilor Citește pe Fanatik.
ro Clubul din România a intrat în insolvență, dar transferă jucători de la Steaua!