Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Articole » Mii de persoane au protestat la Praga din cauza temerilor legate de independenţa mass-media publice Mii de persoane au protestat la Praga din cauza temerilor legate de independenţa mass-media publice 22 iun. 2026 Rareș Constantin • Articole –> SHARE: WhatsApp icon sursa foto: captura video / JustAs it is Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Câteva mii de persoane s-au adunat duminică în faţa sediului postului public de televiziune din Praga pentru un miting de solidaritate, au relatat agenţia de ştiri CTK şi mass-media cehe, informează luni agenția de știri dpa. Protestatarii au manifestat împotriva planurilor guvernamentale de teamă că acestea ar putea face ca posturile publice de radio şi televiziune să devină mai dependente politic.

Guvernul condus de premierul populist de dreapta Andrej Babis a decis în urmă cu câteva zile să elimine taxele de licenţă pentru radio şi televiziune. În schimb, potrivit planurilor guvernamentale, posturile publice de radiodifuziune ar urma să fie finanţate direct de la bugetul de stat începând de anul viitor şi, de asemenea, să primească mai puţini bani decât înainte. Babis declarase anterior că există suficient potenţial de a face economii la radiodifuzori şi a promis că nu va exista nicio interferenţă politică.

Marşul a fost convocat de mişcarea civică „Un milion de momente pentru democraţie”, care organizase deja proteste similare în toate oraşele mari din Cehia în luna mai. Organizatorii şi vorbitorii de la marş au avertizat că radiodifuzorii riscă să fie transformaţi în tribune pentru guvern. Participanţii i-au cerut ministrului culturii Oto Klempis din partidul populist de dreapta Motoriştii să retragă planurile guvernului şi să îşi dea demisia.

Angajaţii posturilor publice de radio şi televiziune au anunţat o grevă pentru luni. Din decembrie, Cehia este guvernată de o coaliţie compusă din partidul populist de dreapta ANO al lui Babis, partidul de extremă dreapta Libertate şi Democraţie Directă (SPD) şi partidul Motoriştii.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *