Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Articole » Marocul decide, după vii dezbateri, să revină la ora GMT pe toată durata anului începând de la 20 septembrie Marocul decide, după vii dezbateri, să revină la ora GMT pe toată durata anului începând de la 20 septembrie 25 iun. 2026 Redacția • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: Pexels Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Guvernul marocan a anunţat joi că ţara va reveni la ora Greenwich (GMT) începând de la 20 septembrie, după opt ani de aplicare permanentă a orei de vară (GMT+1), o măsură adoptată după vii dezbateri, informează AFP, transmite Agerpres. Marocul trecuse la ora de vară în 2008 pentru lunile aprilie-septembrie, în scopul de reduce consumul de energie şi a limita decalajul orar faţă de ţările europene, principalii săi parteneri economici.

Mai târziu, în 2018, guvernul a adoptat un decret pentru a extinde ora GMT+1 pe durata întregului an, cu excepţia ramadanului, luna sacră a postului musulman, anulând astfel trecerea la ora de iarnă pentru ‘a evita schimbările (…) în timpul anului şi repercusiunile lor la mai multe niveluri’. Această decizie a generat, însă, o opoziţie tot mai mare de-a lungul anilor, precum şi întrebări legate mai ales de eficacitatea sa în economisirea energiei şi potenţialele sale efecte asupra sănătăţii, în special la cei mai tineri. Joi, prim-ministrul Aziz Akhannouch a anunţat decizia de revenire la ora GMT pe toată durata anului, ca ‘răspuns la aşteptările’ marocanilor, anulând de facto decretul din 2018, spre a ‘remedia dificultăţile pe care ora suplimentară le-a cauzat cetăţenilor’.

Măsura va intra în vigoare începând de la ora 02. 00 a dimineţii de duminică, 20 septembrie. Acest anunţ îmbracă şi o dimensiune politică, la mai puţin de trei luni până la alegerile legislative de pe 23 septembrie.

Fostul prim-ministru Abdelilah Benkirane promisese recent să elimine ora de vară dacă formaţiunea sa islamistă conservatoare moderată, Partidul Justiţiei şi Dezvoltării, va reveni la conducerea guvernului.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *