Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Analize » Marea întoarcere: Turiștii canadieni, în frunte cu cei din Gen Z, revin în forță în SUA după boicotul anti-Trump Marea întoarcere: Turiștii canadieni, în frunte cu cei din Gen Z, revin în forță în SUA după boicotul anti-Trump 23 iun. 2026 Adrian Novac • Analize –> SHARE: WhatsApp icon Foto: Frontiera dintre SUA și Canada / G4Media. ro Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Milioane de turiști canadieni au revenit în forță în Statele Unite în ultimele luni, după un îngheț de peste un an și jumătate al călătoriilor transfrontaliere, stimulând masiv economiile locale din sudul Americii și companiile aeriene.

Această redresare a fluxului de vizitatori are loc pe fondul unei dorințe puternice de vacanță care a depășit treptat barierele financiare impuse de devalorizarea dolarului canadian și reticența culturală profundă generată de tensiunile comerciale intense din timpul celui de-al doilea mandat al președintelui Donald Trump, care a atacat constant Canada și a promis că o va transforma în “cel de-al 51-lea stat american. ” · Turismul canadian către SUA își revine după un boicot de 15 luni, iar călătoriile au crescut cu 9,5% în mai 2026 · Boicotul a fost provocat de tensiunile dintre Canada și Administrația Trump, inclusiv disputele privind tarifele și comentariile republicanului despre “al 51-lea stat” · În perioada de declin, numărul turiștilor canadieni în SUA a scăzut cu până la 42%, afectând puternic industria turismului american · Dolarul canadian slab a făcut vacanțele în SUA mai costisitoare, determinând mulți canadieni să aleagă alte destinații · Revenirea turiștilor aduce beneficii economiilor locale americane și companiilor aeriene · Canadienii tineri sunt mult mai dispuși să călătorească în SUA decât generațiile mai în vârstă. În urma unei scăderi severe care a zguduit economiile locale din turism de la o coastă la alta a Americii, cele mai recente date sezoniere indică o redresare masivă a călătoriilor transfrontaliere ale canadienilor.

Conform cifrelor publicate de Forbes , în luna mai aproximativ 1,9 milioane de rezidenți canadieni au călătorit spre sud, traversând granița cu Statele Unite. Acest număr reprezintă o creștere de 9,5% față de aceeași lună a anului trecut. În mod crucial, această evoluție pozitivă marchează a doua lună consecutivă de creștere, un semn clar că dorința acumulată de a călători depășește în cele din urmă mixul complex de bariere politice și economice care i-a ținut pe canadieni acasă într-un boicot anti-Trump major.

Creșterea numărului de turiști canadieni din luna mai a fost impulsionată de o majorare a numărului de călătorii de întoarcere cu automobilul (+15,1%), în timp ce călătoriile de întoarcere din SUA pe cale aeriană în luna mai au rămas sub nivelurile din anul precedent, scăzând cu 5,5% luna trecută. Călătoriile canadienilor în SUA au început să își revină prima dată în aprilie 2026, când călătoriile de întoarcere cu automobilul au crescut cu 5,8% față de aceeași perioadă a anului trecut. Deși călătoriile de întoarcere pe cale aeriană scăzuseră cu 8,1%, cifrele au indicat faptul că numărul total de călătorii de întoarcere ale rezidenților canadieni din SUA a crescut cu 1,4% în acea lună, comparativ cu aprilie 2025.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *