Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Articole » Marco Rubio avertizează în legătură cu un „haos total” dacă se introduc taxe pentru traversarea Strâmtorii Ormuz Marco Rubio avertizează în legătură cu un „haos total” dacă se introduc taxe pentru traversarea Strâmtorii Ormuz 25 iun. 2026 Rareș Constantin • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: AFP / AFP / Profimedia Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Secretarul de stat american Marco Rubio, aflat într-un turneu în Golf, a avertizat joi în legătură cu „haosul total” pe care l-ar putea provoca introducerea de către Iran a unor taxe pe care navele ar trebui sa le achite pentru traversarea Strâmtorii Ormuz, relatează agenția de știri AFP, citată de Agerpres. Teheranul ameninţase anterior cu „măsuri adecvate” orice navă care s-ar „aventura” să traverseze strâmtoarea fără autorizaţia sa, aparent într-o reacţie la anunţul făcut de Oman privind deschiderea unui „coridor maritim temporar”, prezentată ca o iniţiativă coordonată cu ONU.
Ormuz este o cale navigabilă îngustă, de numai 30 km lăţime, care separă Iranul de Oman, dar singurul traseu autorizat de Iran este un culoar de-a lungul coastelor sale. Iranul se gândeşte să impună „taxe de redevenţă”, care nu existau înainte de război, cărora SUA li se opun categoric – acesta fiind unul dintre punctele în dispută între cele două ţări, care au semnat recent un memorandum de înţelegere pentru a pune capăt definitiv războiului în Orientul Mijlociu. „Dacă acceptăm că s-ar putea percepe taxe pentru utilizarea unei căi navigabile internaţionale doar pentru că se află în apropierea spaţiului teritorial al unei ţări, aceasta s-ar putea răspândi în întreaga lume precum o epidemie”, a avertizat Marco Rubio, în timpul unei întâlniri cu omologii săi din Consiliul de Cooperare al Golfului (CCG) la Manama (Bahrain).
Şeful diplomaţiei americane – care a dorit să liniştească aliaţii din Golf, vizaţi pe scară largă de Teheran în cursul războiului, ca represalii pentru bombardamentele americano-israeliene asupra Iranului – a adăugat că SUA doresc un acord de pace cu Iranul, dar „nu cu orice preţ”. „Ne dorim un acord bun, un acord real, care să poată fi verificat şi vrem un acord care să fie respectat”, a precizat în continuare Rubio. Secretarul de stat american, care s-a deplasat în Emiratele Arabe Unite (EAU), în Kuweit şi în Bahrain, a dat, de asemenea, asigurări că interesele ţărilor din Golf vor fi luate în considerare.
„Dorim să ne asigurăm că nicio parte a acestui acord nu va aduce atingere, în vreun fel, securităţii, stabilităţii sau prosperităţii vreunuia dintre partenerii noştri din regiunea Golfului”, a accentuat el. Omologul său din Bahrain, Abdullatif bin Rashid Al Zayani, a evidenţiat „incertitudinile” care afectează aceste ţări. Monarhiile din Golf au plătit un preţ ridicat în urma ofensivei americano-israeliene lansate pe 28 februarie împotriva Iranului.
Acestea găzduiesc baze militare americane şi au fost vizate de rachete şi drone iraniene ca represalii.
