Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. Latina s-a alăturat miercuri celor 15 oraşe aflate deja sub cod roşu de caniculă. Acestea sunt: Ancona, Bologna, Bolzano, Brescia, Florenţa, Frosinone, Milano, Perugia, Pescara, Rieti, Roma, Torino, Verona, Veneţia şi Viterbo.

Bari se va alătura joi oraşelor aflate în alertă maximă, numărul total al acestora urmând să urce astfel la 17. Sistemul de alertă al Ministerului Sănătăţii are trei niveluri, pe lângă nivelul zero (verde): nivelul unu (galben) reprezintă o pre-alertă, în timp ce nivelul doi (portocaliu) înseamnă că temperaturile şi condiţiile meteorologice pot prezenta riscuri pentru sănătate, în special pentru grupurile vulnerabile, precum persoanele în vârstă şi bolnavii. Nivelul trei (roşu) înseamnă că temperaturile ridicate reprezintă un risc pentru sănătatea populaţiei generale, nu doar pentru cea a persoanelor din grupurile vulnerabile.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *