Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Articole » Maia Sandu, despre negocierile de aderare la Uniunea Europeană: „Suntem gata să deschidem toate capitolele imediat” Maia Sandu, despre negocierile de aderare la Uniunea Europeană: „Suntem gata să deschidem toate capitolele imediat” 22 iun. 2026 Rareș Constantin • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: captură video Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat, într-o conferință de presă comună cu Ursula von der Leyen și António Costa, că autoritățile de la Chișinău sunt pregătite tehnic pentru următoarea etapă a negocierilor de aderare la Uniunea Europeană. Sandu a cerut ca procesul de extindere să rămână unul bazat pe merite, transmite MEDIAFAX .
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat la Bruxelles că țara sa este pregătită să avanseze rapid în negocierile de aderare la Uniunea Europeană și să deschidă toate grupurile de capitole rămase. Declarațiile au fost făcute în cadrul unei conferințe de presă comune susținute alături de Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, și António Costa, președintele Consiliului European. Maia Sandu a spus că Republica Moldova a făcut progrese importante în domenii-cheie, de la justiție și drepturi fundamentale până la economie, energie și securitate.
Potrivit acesteia, toți judecătorii sunt evaluați, iar procesul urmează să fie finalizat „în viitorul apropiat”. „Într-un singur an, încrederea cetățenilor în sistemul judiciar aproape s-a dublat. Oameni care credeau că sunt mai presus de lege au aflat că legea este aceeași pentru toți”, a afirmat Maia Sandu.
Șefa statului a vorbit și despre progresele privind libertatea presei și egalitatea de gen. Ea a amintit că Republica Moldova se află pe locul 31 în Indicele Libertății Presei realizat de Reporteri fără Frontiere, cel mai bun loc din regiune, și că anul trecut țara a intrat în top 10 mondial privind egalitatea de gen, potrivit Forumului Economic Mondial. În plan economic, Sandu a subliniat că Uniunea Europeană este deja principalul partener comercial al Republicii Moldova, peste jumătate din comerțul cu bunuri fiind realizat cu statele europene.
Investițiile europene, a spus ea, au crescut cu aproape 30% în ultimii patru ani. Președinta a salutat și trei noi acorduri semnate la Bruxelles. Un accent important a fost pus pe domeniul energetic.
Maia Sandu a declarat că Republica Moldova nu mai este dependentă de Rusia, după ce, acum patru ani, aceasta era singurul furnizor de energie. „Astăzi nu mai suntem dependenți de ei. Este o mișcare pe care niciun guvern nu a reușit sau nu a avut curajul să o facă timp de 30 de ani”, a spus Sandu.
Potrivit președintei, Republica Moldova și-a conectat rețeaua energetică la Europa și a crescut ponderea energiei regenerabile de la 3% la 25% în mixul energetic. Ea a precizat că aceste schimbări au fost realizate în condițiile unei crize economice și de securitate, pe fondul războiului din Ucraina. Sandu a mai afirmat că Republica Moldova contribuie deja la securitatea europeană, inclusiv prin participarea militarilor moldoveni la misiuni de menținere a păcii în Kosovo, Bosnia și Liban.
Ea a menționat și experiența acumulată în combaterea dezinformării, atacurilor cibernetice și finanțărilor ilegale venite din Rusia.