Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Internauții îl pun la zid pe George Simion pentru un presupus blat cu Bolojan George Simion este acuzat de internauții săi că a făcut jocurile lui Ilie Bolojan și ale USR. Decizia liderului AUR de a nu vota instalarea Guvernului Veștea, armă cu două tăișuri Liderul AUR este atacat, pe contul său de socializare, la postarea prin care anunța, înainte să se termine procedura de vot în Parlament, că „Guvernul Veștea – Nicușor a picat”.
Mulți dintre urmăritorii săi îi reproșează lui George Simion că, nevotând instalarea Guvernului Veștea, i-a ajutat pe Ilie Bolojan și pe cei de la USR să se mențină la Palatul Victoria. Mai mult, cei care i-au comentat, scriu că a ieșit din sala de Plen „braț la braț cu UDMR”. Alții îi reproșează că ar fi trebuit să voteze, deoarece este criză economică, pensiile nu mai sunt indexate de doi ani, iar TVA-ul este la 21%.
Și într-un alt comentariu, George Simion este acuzat că a făcut, din nou, marketing politic. Atitudinea AUR de la votul privind învestirea Guvernului Veștea a generat confuzie și iritare atât în rândul unora dintre parlamentarii formațiunii conduse de George Simion, cât și în rândul susținătorilor. Iar un fost colaborator al liderului AUR dezvăluie că acesta din urăm și-a încălcat înțelegerile.
Omul de afaceri George Becali, deputat intrat în Legislativ pe listele AUR și unul dintre parlamentarii care au votat pentru învestirea Guvernului Veștea, a susținut că între liderul PSD Sorin Grindeanu și liderul AUR George Simion ar fi existat o înțelegere preliminară privind susținerea Executivului. Becali a declarat că informația i-ar fi fost transmisă chiar de Sorin Grindeanu, care s-ar fi arătat surprins de faptul că George Simion nu și-ar fi respectat promisiunea făcută anterior. „Grindeanu mi-a precizat că se minuna și el.
Adică, mie nu-mi vine să cred. «Nu-mi vine să cred, i-a promis președintelui că votează. Nu-mi vine să cred așa ceva.
Simion i-a promis președintelui că votează». Da, așa a precizat. Întrebați-l pe el, dacă voi credeți că mint.
Eu nu mint”, a afirmat George Becali. Întrebat dacă Sorin Grindeanu ar mai lua aceeași decizie în cazul în care ar putea da timpul înapoi și să nu îl mai îndepărteze pe Ilie Bolojan, Becali a respins această ipoteză și a susținut că măsura era necesară. „Bolojan trebuia dat jos.
Cu orice risc trebuia dat jos. De ce? Ne ducea de râpă”, a declarat Becali.
George Simion a negat, ieri, la ieșirea de la consultările cu președintele României, Nicușor Dan, această informație, afirmând că el nu a promis nimănui că AUR va vota pentru învestirea Guvernului Veștea. Mai mult, a precizat că este o informație falsă, transmisă din om în om și că, pe acest lanț, „cineva minte”. La această postare, există două tipuri de comentarii.
Cele mai multe sunt de apreciere și care îndeamnă la provocarea de alegeri anticipate și la suspendarea și demiterea președintelui României, Nicușor Dan. Însă, un număr semnificativ de comentarii critică atitudinea adoptată de Simion și de parlamentarii AUR, acuzând că, prin nevotarea instalării Guvernului Veștea, nu au făcut altceva decât să îi ajute pe Ilie Bolojan și pe cei de la USR. „Jurnalul” prezintă, mai jos, câteva dintre cele mai elocvente astfel de comentarii, prin care lui George Simion i se reproșează că, în mod conștient sau nu, modul de acțiune adoptat de AUR îi oferă un ajutor nesperat lui Ilie Bolojan: Adela Nuțu: „La alegeri anticipate, nu luați nici 25 la sută.
Sunteți umflați fals”. Teodora Grecu: „Ce rușine …. O mare rușine.
Să le spui oamenilor că ești incapabil sa faci politică pentru că nu știi să o faci. Ai lăsat pe capul românilor useriștii și pe Bolojan. Este o mare realizare.
Cuvintele sforăitoare, demagogia nu țin loc de bun simț. Și vorbesc de toți, inclusiv Dungaciu și Peiu. Voi nu sunteți interesați de români, voi sunteți interesați să ajungeți la ciolan.
Nu vă deosebește nimic de Bolojan.