Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Articole » Lia Olguța Vasilescu iese din nou să-l atace pe Bolojan: A mințit de fiecare dată. Este clar că nu vrea să plece de la Palatul Victoria Lia Olguța Vasilescu iese din nou să-l atace pe Bolojan: A mințit de fiecare dată. Este clar că nu vrea să plece de la Palatul Victoria 27 iun.
2026 Laura Nițulescu • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul După ce a evitat să se pronunțe în vreun fel în privința eșecului învestirii guvernului Veștea (ea fiind acuzată că a contribuit la orchestrarea puciului din PNL, cu scopul de a-l înlătura pe Bolojan de la șefia liberalilor), social-democrata Lia Olguța Vasilescu (primar al Craiovei) iese din nou la atac, țintindu-l tot pe Bolojan. În contextul în care liberalii și liderii USR au anunțat că nu vor să le dea social-democraților un cec în alb, insistând să dea un premier prin rotativă cu PSD, pentru soluționarea actualei crize guvernamentale, Lia Olguța Vasilescu îl acuză pe Ilie Bolojan că în mod premeditat blochează formarea unui guvern cu puteri depline. Olguța Vasilescu spune că Bolojan a schimbat repetat condițiile pentru susținerea unui nou Cabinet și că alegerile anticipate nu ar trebui excluse dacă impasul politic va continua.
„Până la urmă poate să fie o soluție, nu ar trebui să o excludem în niciun caz de plan. Pentru că dacă o excludem, o să mergem în continuare pe această cale care nu duce nicăieri”, a declarat Lia Olguța Vasilescu, întrebată despre posibilitatea alegerilor anticipate, potrivit Mediafax. Vicepreședinta PSD Lia Olguța Vasilescu mai spune că nu a fost surprinsă de poziția lui Ilie Bolojan, susținând că acesta ar fi folosit și în trecut amenințarea cu demisia ca instrument politic: „Pentru mine, vă spun sincer, nu a fost o surpriză, pentru că l-am văzut pe Ilie Bolojan și anul trecut în coaliție, când amenința de fiecare dată la început că își va da demisia din funcția de prim-ministru”.
Social-democrata îl mai acuză pe Bolojan că nu acceptă deblocarea situației politice, deși România are nevoie de un guvern cu puteri depline. „Este clar că nu vrea să plece de la Palatul Victoria, nu știu de ce, pentru că nu mai are puteri depline, în afară că mai semnează niște contracte acum pe ultima sută de metri și mai face niște numiri. Altceva nu poate să facă”, a afirmat lidera PSD, subliniind că Bolojan a schimbat de mai multe ori condițiile pentru susținerea unei formule guvernamentale: „A mințit de fiecare dată.
A mințit inițial că vrea un guvern tehnocrat. I s-a dat guvern tehnocrat. După aceea, să nu fie PSD în el.
N-a fost PSD în el. Să nu fie nici PSD-iști vopsiți. N-au fost nici PSD-iști vopsiți.
Să nu fie nici secretari de stat, nici prefecți PSD. N-au fost. Și cu toate astea nu a votat un guvern tehnocrat”.
Comentarii Fie-ce-o-fi 15:24, 27. 06.