Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Hepta/ Explicațiile lui Kelemen Hunor despre jocurile de culise din Parlament UDMR nu este un apendice al PSD-ului, nici al altui partid , a declarat Kelemen Hunor într-un interviu acordat site-ului maghiar Maszol, când a fost întrebat dacă își imaginează continuarea colaborării pe termen lung alături de PNL și USR. Referitor la desemnarea lui Adrian Veștea și la eșecul acestuia de a obține sprijin parlamentar luni, Kelemen Hunor a declarat: „În primul rând, trebuie să tragem concluzia că desemnarea unui candidat la funcția de prim-ministru dintr-un partid, fără ca acesta să se bucure de sprijinul partidului, este o decizie greșită încă de la început.
Aceasta presupune că intenția celui care a propus candidatura a fost aceea de a reordona raporturile de forță din interiorul partidului. Dacă nu a fost intenția președintelui, atunci a fost a celor care i-au propus o astfel de soluție. Astăzi, acest lucru nu mai poate fi făcut.
Reacția partidelor parlamentare a fost, din acest punct de vedere, foarte fermă. Pe de altă parte, desemnarea ca prim-ministru a unei persoane care, la nivel local, în calitate de primar sau de președinte al consiliului județean, poate fi considerată relativ de succes, dar care nu are experiența și capacitatea de a conduce un guvern, de a purta negocieri politice sau de a forma o majoritate, este sortită eșecului încă de la început. În al treilea rând, în timp ce se ducea lupta pentru puterea politică, toată lumea a uitat că există un interes public social care depășește obținerea puterii politice.
Acest lucru nu a fost luat în considerare. Din decembrie 2024 se înregistrează o mișcare tectonică politică continuă, care încă nu a ajuns la un punct de echilibru. Aș putea spune că, din păcate, așa funcționează această țară.
(… )”. Referitor la ascensiunea AUR și la rolul tot mai important al formațiunii pe scena politică românească, liderul UDMR a afirmat: „Dacă ne uităm la numărul de voturi obținute de AUR în 2024, care l-au transformat în al doilea partid politic ca putere, acest lucru arată că AUR se bucură de o susținere socială.
Să lăsăm deoparte, deocamdată, judecățile noastre de valoare. În ultimul an și jumătate, care a fost unul dificil, ei au continuat să crească în ceea ce privește susținerea. Conform sondajelor, până în 2026, AUR a devenit cel mai susținut partid parlamentar din România.
Încă din 2024 a început în mod conștient „domesticirea” AUR, (… ) efortul de a-l face acceptabil în cercurile politice. Au început să construiască relații cu o parte a dreptei poloneze.
Ulterior, au cooptat în structura lor politică specialiști cu care putem fi sau nu de acord, dar care sunt recunoscuți din punct de vedere profesional. Au început să transforme AUR într-o forță capabilă să guverneze, iar acest proces continuă și astăzi. Momentul de luni, când George Simion l-a chemat pe Veștea la el, face parte din acest proces.
PSD a mizat pe voturile AUR, dar nu le-a obținut. Acest lucru arată că AUR își pune în prim plan propriile interese pe termen lung”. Întrebat dacă AUR ar putea face parte din coaliția de guvernare înainte de următoarele alegeri, acesta a răspuns: „AUR nu are acest interes.
În rest, orice este posibil”. Cât despre care ar fi soluția conformă pentru actuala criză politică, Kelemen a spus că există o „o singură soluție bună”, anume „restabilirea vechii coaliții”. „Astăzi recunosc și eu că șansele ca acest lucru să se întâmple sunt egale cu zero.
Se poate lua în considerare susținerea unui guvern minoritar, pur social-democrat, bazat pe PSD. Pentru aceasta este necesar un acord de cooperare parlamentară pentru următorul semestru, care să includă adoptarea următorului buget. Va fi nevoie de sprijinul PNL, al UDMR și al partidelor minoritare, ceea ce ar asigura, în mare măsură, majoritatea necesară pentru învestire.
Pe baza negocierilor de până acum, acest scenariu are șanse bune.