Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Articole » Iranul şi Omanul analizează introducerea unui sistem de taxare a navigaţiei în Strâmtoarea Ormuz Iranul şi Omanul analizează introducerea unui sistem de taxare a navigaţiei în Strâmtoarea Ormuz 23 iun. 2026 Rareș Constantin • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: Amirhosein Khorgooi / AP / Profimedia Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Omanul şi Iranul au anunţat marţi crearea unui grup de lucru comun pentru a aborda „gestionarea viitoare a navigaţiei” în Strâmtoarea Ormuz, împreună cu „serviciile care urmează să fie furnizate şi costurile asociate, în potrivititate cu standardele internaţionale”, relatează agenţiile de știri AFP şi EFE, citate de Agerpres. În urma unei reuniuni care a avut loc în Oman, cele două ţări au emis o declaraţie comună în care subliniază suveranitatea lor asupra acestei artere navigabile strategice, acum redeschisă după ce a fost controlată şi blocată de facto de Iran în timpul războiului cu SUA.
Omanul şi Iranul, „ca state riverane, şi-au reafirmat angajamentul de a asigura trecerea în siguranţă prin strâmtoare (…), subliniind în acelaşi timp suveranitatea şi drepturile lor suverane asupra apelor teritoriale”, precizează declaraţia. Cele două ţări au convenit „să continue dialogul asupra acestei chestiuni prin intermediul unui grup de lucru comun pentru conveni un acord privind gestionarea viitoare a navigaţiei, serviciile care urmează să fie furnizate şi costurile asociate, în potrivititate cu normele internaţionale”, se adaugă în declaraţie. Ministrul iranian de Externe, Abbas Araghchi, şi negociatorul-şef iranian, Mohammad Bagher Ghalibaf, au fost primiţi de sultanul Omanului, Haitham bin Tariq Al Said.
Strâmtoarea Ormuz, prin care tranzitează în mod normal circa 20% din petrolul şi gazele naturale lichefiate (GNL) comercializare la nivel mondial, era liberă de orice control înainte ca SUA şi Israelul să lanseze războiul împotriva Iranului pe 28 februarie. Memorandumul de înţelegere semnat săptămâna trecută între SUA şi Iran pentru încheierea ostilităţilor prevede redeschiderea gratuită a strâmtorii, dar numai pentru 60 de zile, perioadă în care cele două părţi s-au angajat să finalizeze negocierile pentru un acord de pace definitiv. După cele 60 de zile de navigaţie fără taxe prin Strâmtoarea Ormuz, Iranul va putea impune „taxe de redevenţă” pentru serviciile prestate pe acest coridor, care „nu va reveni la situaţia precedentă războiului”, potrivit negociatorului-şef iranian, Mohammad Bagher Ghalibaf.
