„ Datele INS pentru primele patru luni din 2026 confirmă ce am construit la ministerul Energiei. Producția de energie electrică a crescut cu 7% față de aceeași perioadă din 2025, în timp ce importurile de energie electrică au scăzut cu 15%”, se arată în mesajul publicat pe Facebook de fostul ministru.
Creșteri majore în energia verde Cea mai mare creștere a fost înregistrată de hidroenergie, cu un avans de 31. 5%, echivalentul a peste 1. 2 TWh suplimentari față de aceeași perioadă din 2025.
Popescu a subliniat măsurile luate în privința companiei Hidroelectrica. „ Hidroelectrica produce astăzi pe baza unui program de reabilitare și modernizare de 3 miliarde de lei demarat în mandatul meu. Listarea companiei la Bursă, obiectiv asumat prin PNRR și bifat în 2023, i-a dat acces la capital și credibilitate internațională pentru a investi mai departe ”, spune fostul oficial.
În plus, producția de energie din surse regenerabile a continuat să crească. Energia solară a înregistrat un plus de aproape 300 de milioane kWh față de primele patru luni din 2025, iar producția eoliană a crescut cu peste 265 de milioane kWh. „ Cadrul legislativ care a deblocat acest boom, începând cu ElectricUP, schemele de sprijin, transpunerea directivelor europene, a fost construit în mandatul meu, bucată cu bucată, în timp ce mulți nu credeau că România poate face asta ”, notează europarlamentarul liberal.
Energie din termocentrale a scăzut cu 3. 6%. „ Exact direcția în care trebuie să mergem.
Energia produsă din cărbune este printre cele mai scumpe din sistem, mai ales după includerea costurilor cu certificatele de emisii de CO₂”, spune Popescu. Referitor la scăderea consumului de energie prezentată de INS, fostul ministru a transmis că INS nu a luat în calcul prosumatorii. „ Mulți români consumă astăzi aceeași energie sau chiar mai multă, dar o fac din propriile panouri fotovoltaice și la costuri mult mai mici ”, se mai arată în mesajul publicat de Virgil Popescu.
„ Securitatea energetică, investițiile și tranziția către energie mai ieftină nu s-au construit peste noapte, ci în ani de muncă . Datele și rezultatele pe care le vedem acum sunt dovada că acele decizii au fost mai mult decât corecte! ”, conchie fostul ministru.
