Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Sursa: tagesschau. de/Natalie Schell O proprietară din Germania a rămas fără cuvinte după ce a descoperit că o familie de chiriași a părăsit locuința închiriată peste noapte, luând cu ei aproape tot ce se putea demonta.

De la pompa de căldură și bucătăria complet utilată până la vasele de toaletă și sistemul de interfon cu cameră video, pagubele sunt estimate la aproximativ 100. 000 de euro. Incidentul s-a petrecut în localitatea Wendeburg, din landul german Saxonia Inferioară.

Natalie Schell, proprietara unei jumătăți de duplex construite recent, a rămas șocată când a intrat în locuință la mijlocul lunii mai, scrie tagesschau. de În locul pompei de căldură au rămas doar câteva țevi metalice ieșind din perete. Bucătăria modernă dispăruse complet, iar în băi nu mai existau nici măcar vasele de toaletă.

Chiriașii au demontat și instalația de sonerie cu cameră video. Singurele lucruri rămase în urmă au fost câteva saltele, periuțe de dinți folosite, gunoaie și o masă pe care se aflau resturi de pizza mucegăită. „Când am văzut ce au lăsat în urmă, am rămas fără cuvinte.

Nu am mai întâlnit niciodată o asemenea situație”, a afirmat proprietara. Casa fusese construită în urmă cu doar doi ani, iar familia formată din opt persoane se mutase acolo în urmă cu aproximativ un an. Proprietara spune că nu a avut motive serioase de îngrijorare în privința chiriașilor, deși uneori plata chiriei întârzia.

Natalie Schell deține aproape 20 de proprietăți închiriate, însă afirmă că nu a mai trecut niciodată printr-o situație asemănătoare. „Pagubele sunt atât de mari încât probabil voi fi nevoită să contractez un credit pentru a reface locuința”, a explicat aceasta. Lovitura financiară este cu atât mai dureroasă cu cât polița standard de asigurare a locuinței acoperă doar aproximativ 2.

500 de euro din prejudiciul total. Natalie Schell susține însă că nu știa că există această opțiune. Poliția din districtul Peine a confirmat că a deschis un dosar penal pentru furt și însușire ilegală de bunuri.

Anchetatorii verifică în acest moment declarațiile proprietarei și încearcă să stabilească exact când au fost demontate și transportate obiectele dispărute. Datele de identificare ale foștilor chiriași au fost deja puse la dispoziția autorităților. Deocamdată, nu este clar când va putea fi reabilitată și reînchiriată locuința.

Proprietara spune că incidentul a reprezentat o trădare profundă a încrederii și că încă nu știe dacă va mai investi în viitor în dotări scumpe pentru imobilele pe care le oferă spre închiriere. Singura ei speranță este ca foștii chiriași să fie gășiți cât mai repede, iar o parte din prejudiciu să poată fi recuperată.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *