Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Hepta/ Simion a pus pe masa consultărilor numele noului premier Liderul AUR, George Simion, a declarat după consultările de la Palatul Cotroceni că formarea unei majorități guvernamentale stabile nu este posibilă fără implicarea partidului său. Acesta a susținut că AUR a venit la discuțiile cu președintele cu o propunere proprie de premier.
„Ne bucură faptul că domnul Nicușor Dan și-a schimbat ritmul, mult mai rapid, mult mai la subiect. Aș începe prin a repeta ceea ce ieri, cred că, a înțeles toată lumea. Fără AUR nu se poate”, a precizat după consultări George Simion.
El afirmă că „țara trece prin niște momente complicate”. „România a fost adusă în această situație de guvernările irresponsabile și de conducătorii slabi pe care i-am avut. AUR, ca de fiecare dată în zilele acestea de criză, a venit în fața lui Nicușor Dan cu o propunere de program de ieșire din criză și cu o propunere de premier AUR, desigur respectând votul românilor.
Cred că am fost singurii care am respectat voința românilor așa cum a rezultat ea din alegerile din data de 1 decembrie 2024. Suntem al doilea partid al țării, în urma acelor alegeri PSD-ul a fost cel mai votat partid. Obiectivele noastre politice le-am enumerat de-a lungul ultimei luni”, a adăugat Simion.
Liderul AUR afirmă că „a fost o lună pierdută pentru că nu am fost ascultați”. „Am avut dreptate în tot ceea ce am spus. Cine decontează această lună pierdută?
Din vina președintelui. Președintele s-a încăpățânat să încalce voința democratică, Constituția și să facă niște desemnări care nu reflectă voința populară, nu reflectă votul, ci reflectă voința lui personal. S-a dovedit – și AUR a arătat în Parlament – faptul că voința personală a lui Nicușor Dan nu poate trece peste voința poporului”, mai spus George Simion.