După întâlnirea de săptămâna trecută de la BNR trebuie să îmi fac mea culpa . Întotdeauna am avut senzaţia că pe economişti îi doare în partea exterioară a articulaţiei dintre humerus şi cubitus , care uneşte braţul cu antebraţul , de fabrici, uzine şi combinate.

Asta pentru că în ultimii 20 de ani nu i-am văzut deloc îngrijoraţi să spună că dam jos fabrici, uzine şi combinate, pentru că au vorbit foarte rar de deficitul de balanţă comercială şi pentru că nu au atras atenţia că o economie bazată doar pe consum de imobiliare, importuri şi divertisment este nesustenabilă. Probabil că s-au saturat jurnaliştii de la Ziarul Financiar de toate opiniile pe care le scriu. Scriu de 20 ani că românii nu sunt educaţi să cumpere lucruri fabricate în România.

De 15 ani că ne-am închis fabrici, uzine şi combinate şi nu mai producem nimic, suntem leneşi. De 10 ani că ne creşte NEET-ul generând deficite de resursă umană specializată şi calificată. De 5 ani că dăm aiurea scutiri, indexări, alocaţii, indemnizaţii, burse, creşteri, amnistii, stimulente, pe prietenii politice, la tot felul de sectoare din ”mediul de afaceri” – fără ca acestea să aducă valoare adăugată.

Nu creşte economia din consum de imobiliare, importuri şi divertisment. Creşte din industrializare și internaţionalizare, fabrici, uzine şi combinate de mâncare, chimie, energie şi apărare, cât vezi cu ochii. De fiecare dată cand scriam un comentariu mai contondent, legat de lipsa de interes a ”mediului de afaceri” cu privire la mersul macroeconomiei, primeam insulte, înjurături, ameninţări.

Prin august 2023, când vorbeam despre scutiri de CASS date pe prietenii politice unor sectoare economice care, pe parcursul anilor, au privat veniturile din sănătate cu peste 5 miliarde de lei, am primit cele mai multe insulte, înjurături, ameninţări. ”Nu te pricepi la macroeconomie, taci din gură! ”.

Mă gândeam să nu mai scriu comentarii, să nu mă calce accidental vreun excavator. Nu toţi ne putem exprima academic – ne tot exprimăm academic de 20 de ani şi economia e praf… Gata cu exprimările academice!

Iată, Dragi Economişti, că la întâlnirea de săptămâna trecută, de la BNR, aţi vorbit şi voi despre lipsa de interes a ”mediului de afaceri” cu privire la macroeconomie. Dragi Economişti, vreţi să ştiţi cât îi pasă ”mediului de afaceri” de macroeconomie? Uitaţi-vă la ultima iniţiativă, cea cu participarea la profit a angajaţilor – ESOP de Dâmboviţa – apogeul nepăsării faţă de macroeconomie!

Dacă este aprobată, toţi o vor aplica creativ, reducând la miniumul pe economie salariile angajaţilor dându-le apoi diferenţa ca participare la profit, fără a mai plăti CAS şi CASS. Au să cadă şi mai rău încasările la pensii şi sănătate. ”Mediul de afaceri” – ocupat să-şi ia indexările, alocaţiile, indemnizaţiile, bursele, creşterile, amnistiile, stimulentele, n-are treaba cu macroeconomia.

Iar când o să cădem în ”junk”, ”mediul de afaceri” va veni optimist cu clişeul ”există o oportunitate în orice criză” şi va mai scorni o găselniţă de genul ESOP de Dâmboviţa . Dragi Economişti, avem nevoie de lideri competenţi, curajoşi şi patrioţi care vin din mediul de afaceri (de data asta fără ghilimele) – inclusiv de economişti – şi care să se implice în guvernare. Desigur, care lideri competenţi, curajoşi şi patrioţi, să fie lăsaţi să se implice în guvernare.

Pentru că altfel rămânem înţepeniţi acolo unde îmi spunea acum doi ani un politician că suntem înţepeniţi: “Boss, dacă tu nu vii, ăla nu se bagă, ălălalt nu vrea, lui altul îi e frică, atunci cu cine să guvernăm ţara? ”. Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels Top 20 cele mai mari profituri în 2025: energie şi Dedeman, aşa arată top 5.

Hidroelectrica, Romgaz şi OMV Petrom au cele mai mari profituri nete raportate în 2025 de companiile din România, fiecare cu un rezultat net de peste 3 mld. lei România are nevoie să-şi schimbe modelul de creştere, care s-a epuizat.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *