Apple face lobby pe lângă administraţia Trump pentru a primi undă verde să cumpere cipuri de memorie de la CXMT, o companie chineză pe care Pentagonul a inclus-o pe o listă neagră din cauza presupuselor legături cu Armata Populară de Eliberare, potrivit a şase persoane familiarizate cu situaţia, scrie FT. Producătorul iPhone a dus o campanie de lobby pentru a obţine binecuvântarea Casei Albe, în încercarea de a reduce presiunea financiară provocată de creşterea preţurilor la cipurile de memorie.
O persoană a precizat că Apple a abordat Departamentul Comerţului acum mai bine de o lună, dar compania de tehnologie a vizat şi alţi oficiali din administraţie, precum şi aliaţi din Washington. Apple nu are interdicţie să cumpere cipuri de la CXMT sau de la YMTC, un alt producător chinez de cipuri de memorie. Însă Pentagonul a inclus ambele companii pe lista sa neagră a companiilor militare chineze.
Aşa-numita listă 1260H conţine zeci de grupuri chineze cu presupuse legături cu Armata Populară de Eliberare, care ar submina securitatea naţională a SUA. Decizia rară a Apple de joi, de a majora preţurile pentru MacBook-uri şi iPad-uri, a şters 263 de miliarde de dolari din capitalizarea sa bursieră, a doua cea mai mare scădere într-o singură zi din istoria companiei. Compania a invocat preţurile „nesustenabile” ale memoriei pentru decizia de a transfera costurile către consumatori, după mişcări similare făcute de alte companii de electronice de consum.
Obţinerea CXMT ca furnizor de memorie ar ajuta la remedierea unei situaţii în care gigantul tehnologic este presat de propriii săi furnizori. Campania de lobby vine după ce preşedintele Donald Trump s-a întâlnit luna trecută, la Beijing, cu omologul său chinez Xi Jinping. Înaintea summitului şi în lunile dinaintea întâlnirii lor anterioare din Coreea de Sud, în octombrie, SUA s-au abţinut să introducă noi controale la export legate de tehnologie care ar afecta companiile chineze.
Lista 1260H a Pentagonului creează un risc reputaţional pentru companii, dar, în cele mai multe cazuri, nu are consecinţe juridice. Anul trecut, Departamentul Comerţului a inclus CXMT într-un pachet de grupuri chineze pe care intenţiona să le treacă pe o listă comercială neagră numită „Entity List”. Însă Casa Albă i-a cerut să amâne noile controale la export, deoarece administraţia se afla în mijlocul unor negocieri dificile cu China pentru a încerca să ajungă la un armistiţiu în războiul comercial.
Totuşi, majoritatea persoanelor familiarizate cu situaţia au spus că nu este clar dacă Apple va obţine vreo garanţie din partea administraţiei, mai ales o promisiune că SUA nu vor pune ulterior CXMT pe Entity List. Anul trecut, Trump a fost de acord să permită Nvidia să vândă cipuri avansate H200 către China, o decizie căreia i s-au opus mulţi dintre oficialii săi. Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels Top 20 cele mai mari profituri în 2025: energie şi Dedeman, aşa arată top 5.
Hidroelectrica, Romgaz şi OMV Petrom au cele mai mari profituri nete raportate în 2025 de companiile din România, fiecare cu un rezultat net de peste 3 mld. lei România are nevoie să-şi schimbe modelul de creştere, care s-a epuizat. Economiştii celor mai mari bănci din România: România trebuie să treacă de la o economie de consum, de import, la una de producţie, cu valoare adăugată mare Lovitură dură la Oracle România: După un 2025 cu concedieri şi pierderi, compania a lansat o nouă restructurare şi va da afară încă 500 de angajaţi Business sportiv.
Ce poate învăţa România din Marele Premiu al Austriei, etapă de Formula 1: cum se transformă o competiţie de trei zile într-un business de miliarde Victor Căpitanu, One United Properties: Acum 20 de ani, România pornea ca una dintre cele mai sărace ţări din Europa, dar de atunci economia a crescut de patru ori.
