Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Articole » Consilierul guvernatorului BNR, Eugen Rădulescu: Obiectivul trebuie să fie reducerea deficitului public. O facem de bunăvoie sau ne îndreptăm către modelul grecesc Consilierul guvernatorului BNR, Eugen Rădulescu: Obiectivul trebuie să fie reducerea deficitului public. O facem de bunăvoie sau ne îndreptăm către modelul grecesc 24 iun.
2026 Rareș Constantin • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Foto: Dreamstime Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Principalul obiectiv al ţării, în acest moment şi în viitor, trebuie să fie reducerea deficitului public fie de bunăvoie, fie ne îndreptăm către modelul grecesc, a afirmat Eugen Rădulescu, consilier al guvernatorului BNR, la un eveniment de specialitate. „În momentul de faţă şi în viitorii ani principalul obiectiv trebuie să fie reducerea deficitului public. Acesta trebuie să fie ţinta cea mai importantă a României.
Avem două variante: o facem de bunăvoie, ordonat, cu scăderi mici ale producţiei sau cu creşteri lente, aşa cum pare că începem să ne îndreptăm spre o stabilizare a economiei sau avem modelul Grecia, pentru că suntem foarte aproape de asta, deşi grecii au ajuns acolo de la 250% din PIB, faţă de noi cu 65% din PIB. Dacă politicienii spun că trebuie să reducem inflaţia şi să mărim salariile şi pensiile, asta arată, dincolo de analfabetism, o carenţă de a înţelege lumea în care trăim”, a spus Rădulescu, transmite Agerpres. Potrivit acestuia, problema reducerii deficitului bugetar este extrem de importantă.
„Deficitul bugetar reprezintă elefantul din magazinul de porţelan. Chestiunea este de o seriozitate pe care cred că sunt destul de mulţi cei care nu reuşesc să o perceapă cât de cât. Acum 20 de ani, datoria publică a României era de 11,6% din PIB.
Acum am depăşit 60% din PIB. Ce am făcut cu banii ăştia? Nimic.
Nu au fost decât bani aruncaţi pe fereastră. Este adevărat că în acest interval de timp am avut un progres extraordinar instituţional, am avut foarte multe legi adoptate, reglementări, inclusiv la Banca Naţională. După ce am aderat la UE, lucrurile s-au schimbat în mod radical în materie de abordare.
Am avut o ancoră de care să ne ţinem de fiecare dată. Cu toate acestea, societatea a decis să trăiască mai bine decât produce şi asta s-a întâmplat. Salariile şi pensiile au crescut mai repede decât a crescut producţia şi decalajul între cele două a fost din ce în ce mai pronunţat.
O vreme, lucrul acesta n-a fost rău. A fost bun pentru că în 2006 eram la 39% din PIB-ul pe locuitor la paritatea puterii de cumpărare. Acum, suntem la dublu, la 78%”, a explicat consilierul.
El spune că o perioadă de timp creşterea consumului a fost benefică. „O vreme, această politică de a permite creşteri ale consumului mai mari decât creşterea producţiei a fost suportabilă şi benefică atâta timp cât am avut modificări instituţionale şi legislative care au dus la o societate mai incluzivă”, a explicat Rădulescu. Acesta a menţionat că, în prezent, România se împrumută la dobânzi foarte mari.
„Avem anul acesta 3% din PIB dobânzi la datoria publică. Asta înseamnă mai mult decât toate cheltuielile de învăţământ. Înseamnă o autostradă în fiecare an pe care plătim numai dobânzi.
În momentul de faţă cu 60% din PIB datorie publică, plătim dobânzi mai mari decât plăteşte Franţa, care are 120% din PIB datorie publică. De ce?