Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Articole » Cod galben de temperaturi ridicate și vijelii în mai multe regiuni din țară până miercuri seara Cod galben de temperaturi ridicate și vijelii în mai multe regiuni din țară până miercuri seara 23 iun. 2026 Rareș Constantin • Articole –> SHARE: WhatsApp icon sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul ANM a emis un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, precum și un cod galben de averse torențiale, descărcări electrice și vânt puternic, valabile în mai multe regiuni, transmite MEDIAFAX . Administrația Națională de Meteorologie a emis, marți, o informare meteo de vreme călduroasă și disconfort termic, în intervalul 23 iunie, ora 10 – 24 iunie, ora 21.

„Vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, iar disconfortul termic va fi ridicat mai ales în zona de câmpie din vestul, nord-vestul, sudul și sud-estul țării. Maximele termice vor fi cuprinse între 24 și 34 de grade, cu cele mai mici valori în depresiuni și în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari în nord-vestul și sudul țării”, a transmis ANM. În perioada următoare, „vremea se va menține călduroasă în majoritatea regiunilor și disconfortul termic va fi ridicat”, conform ANM.

Marți, în intervalul orar 12 – 21, va intra în vigoare un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, în Crișana, Maramureș, nordul Banatului, nordul și centrul Transilvaniei, sudul Moldovei și în estul Munteniei. „Se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Maximele termice vor fi de 30…33 de grade”, conform ANM.

Tot marți, în intervalul 10 – 21, va fi valabil un cod galben de instabilitate atmosferică, averse însemnate cantitativ în Banat, Oltenia, vestul și nordul Munteniei și în zona montană. „Vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1…4 cm). În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi local de 15…25 l/mp și pe arii restrânse vor depăși 40…50 l/mp”, a specificat ANM.

Manifestări specifice instabilității atmosferice vor fi pe arii restrânse și în restul țării. Miercuri, în intervalul orar 12 – 21, va intra în vigoare un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, ce va viza Crișana, nordul Banatului, Maramureș și nord-vestul Transilvaniei. „Se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități.

Maximele termice vor fi de 30…34 de grade”, conform ANM. Tot miercuri, în intervalul 12 – 21, va intra în vigoare un cod galben de instabilitate atmosferică, averse însemnate cantitativ, local la munte.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *