Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Articole » Bolojan: Folosirea numelui PNL de către miniștrii din guvernul Veștea e o încălcare a Constituției Bolojan: Folosirea numelui PNL de către miniștrii din guvernul Veștea e o încălcare a Constituției 22 iun. 2026 • 758 Mihai Roman • Articole –> SHARE: WhatsApp icon sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Ilie Bolojan, președintele PNL, a declarat luni seară că folosirea numelui PNL de către miniștrii din guvernul Veștea reprezintă ”o încălcare a Constituției”. El a precizat că a trimis o notificare în acest sens către conducera Parlamentului.
”Ceea ce au făcut cei care au depus lista de guvern e o formă de abuz. E vorba despre folosirea numelui unui partid care, așa cum am notificat conducerea Parlamentului, nu e susținut de PNL. E o încălcare a Constituției pentru că nu e clar care e compoziția politică a guvernului”, a precizat Bolojan.
El a avertizat că utilizarea numelui PNL de către Adrian Veștea și ceilalți miniștri puciști va provoca probleme la o eventuală remaniere. ”Va naște probleme într-o posibilă remaniere. Noi am cerut conducerii camerelor să corecteze rapid aceste date, să elimine orice referire la PNL.
E un abuza ce s-a făcut”, a mai spus Bolojan într-o declarație la sediul guvernului.