Surse locale au declarat pentru MEDIAFAX că accidentul a avut loc în apropierea clădirii primăriei Bistrița. În accident ar fi fost implicate mașina care era, se pare, condusă de fostul ministru și un autobuz care circula regulamentar pe o bandă dedicată transportului în comun.
Sursele citate susțin că pagubele au fost minore la autobuz și un pic mai mari la autovehicul. Accidentul nu s-a soldat cu victime, iar cele două părți au încheiat o constatare amiabilă. Bogdan Ivan a fost ministru al Energiei în guvernul condus de Ilie Bolojan până la sfârșitul lunii aprilie, când miniștrii PSD au demisionat.
