Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Articole » Baronul Paul Stănescu spune că următorul premier propus ar trebui să fie de la PSD. ”S-a greșit că PSD s-a dezis de România” Baronul Paul Stănescu spune că următorul premier propus ar trebui să fie de la PSD. ”S-a greșit că PSD s-a dezis de România” 22 iun.
2026 Redacția • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Senatorul PSD Paul Stănescu, fost secretar general al partidului, a declarat luni că, în cazul în care Guvernul Adrian Veştea nu va trece de votul Parlamentului, următorul premier desemnat trebuie să fie de la PSD, poate chiar Sorin Grindeanu. Stănescu a fost întrebat ce va face PSD dacă Guvernul Veştea nu va primi votul Parlamentului şi dacă Sorin Grindeanu ar trebui să fie următoarea propunere de premier, transmite Agerpres. „Da, pentru că PSD a câştigat alegerile.
PSD a câştigat alegerile, e pe primul loc şi ar trebui să fie, poate nu Sorin, poate nu vrea el, altcineva, un prim-ministru de la PSD”, a afirmat acesta la Palatul Parlamentului. Stănescu a menţionat că un Guvern condus de un premier PSD ar putea să fie votat de PNL, aşa cum a declarat Ilie Bolojan. „Ne-a spus Bolojan, s-a dus cu două variante, am înţeles, la preşedinte.
Una, dacă PSD îşi asumă prim-ministrul votează. Dacă nu, să votăm noi coaliţia PNL, USR, UDMR. Noi n-am discutat în partid (despre aceste variante – n.
r. ). (…) Deciziile PSD se iau în forurile de conducere ale partidului.
Eu nu mai fac parte din niciun for de conducere în partid. Deci ce e important? Trebuie să facem un Guvern.
Nu ştiu, ăsta va trece, nu va trece. Nu contează formula. România nu poate să-şi permită la această oră, din toate punctele de vedere, să nu aibă Guvern.
Eu cred că am ajuns deja la un infantilism politic, la mulţi oameni se întâmplă lucrul ăsta. N-ar trebui să se întâmple lucrul ăsta. Să trecem cu toţii peste interesele partidelor ca România să aibă un Guvern”, a susţinut social-democratul.
Stănescu a fost întrebat, de asemenea, dacă AUR ar putea intra la guvernare. „AUR ce are? Românii au votat 20% AUR.
Noi nu discutăm de persoane din AUR, discutăm de votanţii AUR, sunt reprezentanţii poporului, sunt reprezentanţii a 20% din votanţii de la alegerile parlamentare”, a mai afirmat acesta. Fostul secretar general al social-democraţilor a mai spus că „s-a greşit” în perioada în care PSD s-a dezis de AUR.