Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Hepta/Situația meteorologică se va înrăutăți începând de duminică dimineață, când ANM va activa avertizări de Cod roșu, Cod portocaliu și Cod galben ANM a emis avertizări de Cod portocaliu și Cod galben de caniculă pentru întreaga țară. În 16 județe temperaturile ajung la 39 de grade, iar de duminică intră în vigoare Cod roșu, cu maxime de până la 40 de grade și nopți tropicale.

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) avertizează că România se confruntă cu un nou episod de caniculă severă. Pentru ziua de sâmbătă au fost emise avertizări Cod portocaliu și Cod galben valabile în întreaga țară, iar meteorologii anunță că, începând de duminică, situația se va agrava, odată cu intrarea în vigoare a unor avertizări Cod roșu pentru mai multe regiuni. Potrivit ANM, avertizarea Cod portocaliu este valabilă de sâmbătă, ora 10:00, până duminică, ora 10:00, și vizează județele Satu Mare, Maramureș, Bistrița-Năsăud, Sălaj, Cluj, Bihor, Mureș, Harghita, Covasna, Brașov, Sibiu, Alba, Hunedoara, Caraș-Severin, Timiș și Arad.

În aceste zone, meteorologii avertizează că valul de căldură va fi intens, iar disconfortul termic va deveni accentuat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși local pragul critic de 80 de unități, ceea ce înseamnă condiții dificile pentru populație, în special în orele amiezii. Temperaturile maxime vor varia între 32 și 34 de grade Celsius în sudul și estul Transilvaniei, în timp ce în Câmpia de Vest mercurul din termometre va urca până la 38-39 de grade Celsius.

Pe timpul nopții, temperaturile vor rămâne foarte ridicate, fiind prognozate minime cuprinse, în general, între 17 și 22 de grade, caracteristice unei nopți tropicale. Pentru toate celelalte județe din România este în vigoare un Cod galben de caniculă. Meteorologii precizează că temperaturile vor fi deosebit de ridicate pentru această perioadă a anului, cu maxime cuprinse între 30 și 34 de grade Celsius.

Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități în special în zonele de câmpie și, izolat, în cele deluroase. Minimele nocturne se vor situa, în general, între 17 și 20 de grade Celsius, ceea ce înseamnă că răcirea pe timpul nopții va fi redusă. Situația meteorologică se va înrăutăți începând de duminică dimineață, când ANM va activa avertizări de Cod roșu, Cod portocaliu și Cod galben.

Cel mai ridicat nivel de avertizare, Codul roșu, va afecta Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei. Specialiștii avertizează că temperaturile vor atinge valori extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie. Maximele vor fi cuprinse între 35 și 38 de grade Celsius, însă în Maramureș, Crișana și nord-vestul Transilvaniei acestea pot urca până la 39-40 de grade Celsius.

Indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități, iar senzația de sufocare va fi accentuată pe parcursul întregii zile. Și nopțile vor rămâne foarte călduroase, cu temperaturi minime estimate între 17 și 25 de grade Celsius, specifice fenomenului de noapte tropicală. În același interval, Banatul, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei și a Moldovei se vor afla sub avertizare Cod portocaliu.

Valul de căldură va continua să se intensifice, iar maximele vor fi cuprinse între 34 și 38 de grade Celsius, cele mai ridicate valori fiind estimate în Banat. Disconfortul termic va rămâne accentuat, iar temperaturile din timpul nopții se vor menține între 17 și 22 de grade, fără o răcorire semnificativă. Pentru Dobrogea și sud-estul Munteniei, ANM a emis Cod galben de caniculă.

În aceste regiuni, temperaturile maxime vor varia între 30 și 34 de grade Celsius, iar indicele temperatură-umezeală va atinge pragul critic de 80 de unități.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *